Az elmúlt hetekben emelkedést mutatnak az olajárak, a napokban pedig mindkét fő olajfajta árfolyama is fontos szinteket tört át. Mindez technikailag is jelzést adhat a befektetőknek, de több fundamentális szempont is az emelkedés irányába mutat. Persze kockázatok is vannak, mivel a globális kereslet alakulása a kínai növekedés miatt is bizonytalan, viszont az OPEC+ kitermelés csökkentése tovább szűkíti a kínálatot, amely alapján a harmadik negyedévben a globális kereslet ismét meghaladhatja a kínálatot.

Mozgalmas heteken van túl az olaj, persze igaz, hogy az elmúlt időszakban messze nem teljesített jól a nyersanyag és ezzel együtt az energiaszektor sem, inkább csak oldalazást, valamit csökkenő trendet láthattunk.

Kérdés azonban, hogy megtörik-e ez a trend, a technikai kép alapján egyelőre úgy tűnik fordulat következhet az olaj piacán. Amennyiben az első félévet nézzük az olajárak enyhe csökkenést mutattak, illetve egyre alacsonyabb szinteken alakított ki oldalazó sávokat az árfolyam. A WTI esetében 64 dollár közelében volt az idei évi mélypont, amely jelentős visszaesés a tavalyi 120 dolláros szintekhez képest.

Az olajáraknak pedig az sem jelentett elegendő segítséget, hogy az OPEC+ folyamatosan csökkenti a kitermelést. A kínálat oldali tényezőket figyelembe véve viszont fontos a nem-OPEC tagországok termelése is, és például az Egyesült Államokban a termelés tovább növekszik, erre utal a Chevron hétvégén közzétett előzetes negyedéves jelentése is. Tehát úgy néz ki, hogy az OPEC+ kitermelés csökkentése még önmagában kevés lehet, legalábbis rövidtávon, az olajárak emelkedéséhez.

A napokban azonban egyéb tényezőket is figyelembe kell venni, például az Exxon egyik finomítója szintén leállt, és várhatóan néhány hetet igénybe vehet az újraindítás. mindez az olajárak mellett a finomítói marzsok növekedésének irányába is hatott. Ugyanakkor a kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatban a bizonytalanság továbbra is fennáll. A második negyedévben 6,3 százalékra lassult a reál GDP növekedés, és a következő negyedévekben az 5 százalékos szintre is lassulhat a gazdaság az előrejelzések alapján. Mivel Kína az egyik legnagyobb importőr, emiatt a növekedéssel kapcsolatos várakozások nagymértékben hatnak az olajárakra.

Merre mozdulhatnak az olajárak?

A fenti bekezdésekből is látható, hogy az olajárakra jelenleg is egymással ellentétes hatású tényezők hatnak, így nem egyszerű eldönteni éppen melyik hatás érvényesül erősebben. Korábbi elemzéseinkben már foglalkoztunk a témakörrel, valamint egy egyszerűbb modellt is felhasználtunk az olajárak alakulásának magyarázatára, illetve lehetséges előrejelzésére. Regressziós modellünk alapján, amelynek módszertanáról az alábbi elemzésünkben is írtunk, a következő negyedévekben a jelenleginél néhány dollárral magasabb olajárfolyam jelezne előre.

Röviden összefoglalva modellünk a következő faktorokat veszi figyelembe:

  • Az amerikai GDP alakulása
  • Fed kamatszint
  • Olajárak volatilitása
  • OECD országok olajkészletei és a változás iránya
  • Globális kereslet-kínálat közötti különbség

Az azonosított főbb tényezők mellett más faktorok is hatással lehetnek az árra, akár egyes geopolitikai események, gazdasági hírek, időjárási tényezők (pl. hurrikánok) hatással lehetnek a termelésre és keresletre is. Természetesen minden faktort nehéz belevenni a modellbe, és nem is ez teljesen a cél, hanem inkább az, hogy egyfajta támpontot adjon egy ilyen előrejelzés a jelenlegi várakozások alapján, majd pedig erre alapozva értékelni tudjuk a későbbiekben megjelenő tényadatokat a globális kereslet kínált alakulásáról.

Az elmúlt negyedévekben látható volt, hogy a globális kereslet és a kínálat úgy alakult, hogy a globális termelés meghaladta a kínálatot. Az EIA előrejelzése alapján azonban a következő negyedévekben ismét a globális kereslet meghaladhatja a kínálatot. Ehhez hozzájárul az OPEC+ kitermelés csökkentése is, és annak ellenére, hogy az amerikai termelés, valamint a nem-OPEC tagországok termelése növekszik, még így is enyhe deficit alakulhat ki. Mindez természetesen az olajárak növekedésének irányába mutat.

A keresleti oldalról azonban kérdéses, hogy a globális gazdasági növekedés hogyan alakul, és ebben is kiemelt figyelmet kap Kína. Korábban gyenge makroadatok érkeztek a gazdaságból, amelyek a főbb nyersanyagok árfolyamát is befolyásolták. Az olajárakon kívül például a réz árfolyama is visszaesett.

A napokban azonban újabb kínai gazdasági stimulusról érkeztek hírek, amelyek pozitív irányba hajtották a nyersanyagárakat, ezzel együtt az olaj árát is. Természetesen ez az energiaszektor részvényeinek is kedvező volt, amelyek az idei évben alulteljesítőnek számítanak, bár a jelenlegi olajárszintek mellett még mindig magas cash flow termelésre képesek a legnagyobb szereplők.

A héten pénteken teszi közzé gyorsjelentését a Chevron és az Exxon is, bár az előbbi már előzetes számokat közölt a hétvégén, amelyek a várakozásoknál jobbak lettek. Az emelkedő olajárak viszont tovább segíthetik most a részvényeket.

Modellünkben is az olajárakra a legnagyobb hatással a globális készletek változása van, illetve a globális kereslet és kínálat közti különbség alakulása. (A súlyok esetén a nagyobb számok jelentősebb hatást mutatnak, illetve az előjelek esetében például ha növekszik a készlet, akkor inkább átlagosan csökkennek az árak). A harmadik negyedévre várhatóan szűkülő kínálat miatt deficit alakulhat ki, amely így az olajárak emelkedésének irányába mutat. Más faktorok változatlansága mellett mindez a 84 dolláros WTI irányába mutat. Azonban, ha a kereslet csökkenésével, vagy éppen a kínálat növekedésével számolunk, amely további készletnövekedést és túlkínálat kialakulását jelenti, abban az esetben újra a 70-74 dolláros szintek környékére eshetne vissza az olajár.

Júliusban az EIA is frissítette az olajpiaci előrejelzését, amelyben szintén enyhén emelkedő olajárra számít, míg 2023-ban átlagosan 79 dollár körül alakulhat a Brent árfolyama, addig 2024-re 83,5 dolláros Brent árfolyamot várnak. Ugyanígy a várhatóan csökkenő globális olajkészelet miatt a WTI árfolyamában is emelkedésre számít az EIA, a 80 dolláros szintek felé.

Technikai kép

Áttörte a 200 napos mozgóátlagot a WTI, ezzel pedig három hónapos csúcsra emelkedett az árfolyam. Utoljára a 200 napos mozgóátlag felett áprilisban járt az árfolyam, viszont csak egy rövidebb ideig tartózkodott a mozgóátlag felett. Tegnap egy erőteljes zöld gyertyával törte át a szintet az árfolyam, amely szintén trenderősítő jelzés.

Egy korábbi lokális csúcs 77 dollárnál található a WTI grafikonján, amely már támasz lehet. Felfele a 84,5 dolláros áprilisi lokális csúcspont lehet nagyobb ellenállás, de a 80 dollár körüli szint is fontos lehet, amelynek környékén szintén több korábbi lokális csúcspont is található, valamint lélektanilag is ez a kerek szint kiemelt figyelmet kaphat.

A WTI napi grafikonja (2023. 07. 25. 14:00)

A Brent árfolyama szintén nagyot emelkedett az elmúlt napokban, ezzel szintén áttörte a 200 napos mozgóátlagot, és már a 82 dolláros szint felett jár. Amennyiben folytatódni tud az emelkedő trend, abban az esetben a 86,7 dolláros szintek környékén ütközhet komolyabb ellenállásba. Lefele a 81,5 dolláros szint, valamint a 77,7 dolláros szint jelenthet támaszt, emellett pedig az 50 napos mozgóátlag.

A Brent napi grafikonja (2023. 07. 25. 14:00)

Tartalom lezárása:2023.07.25 14:30
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Mozgóátlag közelében az Exxon Mobil
Mohácsi Mihály | 2023.05.15 14:35
Eljöhet a fordulat az olajpiacokon?
Újra 80 dollár felé közelít a WTI
Grébel Szabolcs | 2023.02.10 14:35
Érdemes még figyelni az energiaszektort
Emelkedőben az Occidental Petroleum
Varga Dániel | 2023.04.03 14:18
Érdekes hírek érkeztek az olajpiacokról
WTI: Újabb fontos szintet törhet át az árfolyam
Grébel Szabolcs | 2023.04.13 15:09
Jelentősen visszaeshet a kínálat idén
Izgalmas mozgások az olajnál
Grébel Szabolcs | 2022.11.30 11:11
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg
Olaj: Fontos szinteknél a WTI
Grébel Szabolcs | 2022.11.23 13:37
Változatos mozgások az olajnál

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?

Marathon Oil: Fordulhat az olajárral együtt?

Grébel Szabolcs | 2024.05.16 13:25
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg

Magyar Telekom: Várakozásokon felüli eredmények

Varga Dániel | 2024.05.16 10:51
Könnyedén vette az akadályokat a cég