Nemzetközi piacok: Gyengébben szerepeltek tegnap a nemzetközi piacok, az amerikai indexek végül mínuszokat mutattak, de a DAX is 1 százalékkal csúszott vissza. A szektorok közül főleg az egészségügyi cégek és a defenzívebb papírok mutattak erőt, míg a technológia és a kommunikációs szektor lemaradt, láthatóan kockázatkerülés volt jellemző a tőzsdéken a félév első kereskedési napján. Ma az amerikai munkaerőpiaci adatokra figyelhetnek a piacok, holnap már rövidített kereskedés lesz az Egyesült Államokban, pénteken pedig tőzsdezárás.

Magyar piac: Oldalazást mutattak tegnap a magyar részvények, a BUX így ennek köszönhetően 98 ezer pont alatt zárt, a 100 ezer pontos szintet így továbbra sem tudta áttörni. A nagyobb részvények közül főleg a Mol mutatott jobb teljesítményt, de csak 0,5 százalékkal erősödött az olajrészvény. A Richter szintén érdekes képet mutatott tegnap, többször is a 10 ezer forintos lélektani szint alá került, de végül csak kicsivel zárt a szint alatt.

A kisebb papírok közül a Masterplast tűnt ki a 6 százalék feletti teljesítményével, a cég még tegnap délelőtt jelentette be, hogy az új szerencsi üveggyapotgyárában 2025 harmadik negyedévében várhatóan elindulhat az üzemszerű gyártás.

Amerikai gazdaság: A tegnap publikált júniusi ISM feldolgozóipari PMI 50 alatt maradt, tehát az amerikai ipar változatlanul nem tud bővülést felmutatni. A friss 49 pontos érték ugyan javulást jelez a májusi 48,5 pontos értékhez képest, de az amerikai vámok bevezetésének így is látható a negatív hatása az Egyesült Államok iparára nézve.

Tegnap még fontos hír volt, hogy az amerikai szenátus is elfogadta a Trump-kormány törvénycsomagját, ami számos gazdasági intézkedést is magába foglal. A törvénycsomag elsődleges célja, hogy a 2017-ben bevezetett adócsökkentések lejáratát meghosszabbítsa, ami amerikai cégeket és magánszemélyeket egyaránt érintenek. Az új intézkedések között található többek között a borravaló utáni adózás eltörlése, illetve a megújuló energia átálláshoz kapcsolódó támogatások visszavágása is. Az amerikai képviselőház ma szavaz a törvénycsomagról, így akár a Trump által beígért július 4-ei határidő előtt érvénybe léphet az.

Amerikai munkaerőpiac: Ma már fontos adatok érkeznek az amerikai piacról, a befektetők a munkaerőpiaci számok közül az ADP-foglalkoztatottság változását várhatják. A várakozások szerint 110 ezer fős növekedést hozhatott a június, az előző havi adat után ez kedvező változás lenne. Ezzel együtt csütörtökön még az NFP-adat is fontos lehet, így főleg együtt érdemes nézni ezeket a számokat a szintén holnap érkező munkanélküliségi rátával, vélhetően a befektetők is várhatják ezeket a Fed monetáris politikája kapcsán.

Európai gazdaság: 2 százalékos áremelkedés mutatkozott júniusban az Eurózónában az egy évvel korábbi szintekhez képest, így májushoz képest is némi emelkedés figyelhető meg. A maginfláció továbbra is 2 százalékos szint felett ragadt, így májushoz hasonlóan most is 2,3 százalékos árindex volt látható.

Forint: Kissé megakadt a forint erősödése a napokban, de egyelőre 400 alatt tudja tartani magát a forint az euróval szemben. Az EURHUF számára a 397-es szint képezhet támaszt, ez alatt már 2024. szeptembere óta nem járt a devizapár. Tegnap már a dollárgyengülés is megakadni látszott, de így is nagy emelkedésen van már túl az EURUSD is.

Arany: A pénteki kisebb korrekciót gyorsan ledolgozta az arany, visszajutva ezzel az 50 napos mozgóátlag fölé. Tegnap a piac gyengélkedése mellett kapott újult erőre a nemesfém, amely a 3400 dolláros szinteket közelíthetné idővel. A nemesfémek idei teljesítményének köszönhetően egyébként a nagyobb aranybányák is nagymértékű emelkedéseket produkáltak, ezzel az S&P 500 indexen belül is a legjobb komponensek között kapnak helyet.

Amerikai bankok: Több amerikai nagybank is bejelentette tegnap, hogy megemelik a részvényeseknek kifizetett osztalékot, továbbá részvény-visszavásárlási programok is bejelentésre kerültek. A bankoknak azt követően nyílt lehetősége a részvényesi javadalmazás kibővítésére, hogy a Fed stressztesztjén sikerrel vizsgáztak. Így többek közt a Bank of America, a Wells Fargo, a Morgan Stanley és a JP Morgan is megemelte negyedéves osztalékát, utóbbi két nagybank pedig részvény-visszavásárlási programot is bejelentett. Az egyik legnagyobb nyertese a Fed stressztesztjének a Goldman Sachs volt, ahol a negyedéves osztalék 3 dollárról 4 dollárra emelkedett.

Amerikai autógyártók: Erős negyedévet zárt eladások tekintetében a Ford és a General Motors is, előbbi 14 százalékkal tudta növelni második negyedéves eladásait, de a GM esetében is 7 százalékos növekedés volt megfigyelhető tavalyhoz képest. Az amerikai vámintézkedések hatására a lakossági kereslet különösen erősen alakult áprilisban és májusban, bár júniusra már csökkent az eladási volumen. Sok vásárló inkább előrébb hozhatta tervezett autóvásárlását a vámok érvénybe lépése előtt, ami megnövekedett forgalmat jelentett. Tegnap egyébként a Ford részvénye 4,6 százalékos pluszban zárt, míg a GM esetében majdnem 6 százalékos emelkedés volt megfigyelhető. A Tesla várhatóan ma jelenti be második negyedéves eladásait.

Tartalom lezárása:2025.07.02 08:34
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.

A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni. 

Behozná a lemaradását az Amazon

Varga Dániel | 2025.07.02 13:01
Nem számít már túlértékeltnek a papír

Kitörés az Apple grafikonján

Mohácsi Mihály | 2025.07.01 15:26
Fordulat az AI fejlesztések terén?