Rengeteg hasznos és gyakran használatos indikátor létezik a világon, az elmúlt blogjainkban ezek közül próbáltunk meg több fontosabbat is bemutatni, így folytatva a sort, jelenleg a Stochastic Oscillator indikátort vetjük vizsgálat alá. Az oszcillátor típusú mutató széleskörben ismert, így érdemes megvizsgálni, milyen jelzésekkel segítheti a kereskedést, milyen jelekre kell figyelni a működés közben.
Az oszcillátor jellegéből fakadóan az indikátor 0 és 100 közötti értéket vehet fel, ahogy azt például az RSI esetében is láthattunk már. A működés alapját az aktuális, valamint a korábbi ársávok összemérése adja, két különböző vonalat jeleníthetünk meg a grafikonon:
%K: A gyorsabb vonalnak számító %K az aktuális záróárat méri össze egy adott időperiódus minimumával és maximumával, ahogy az a képleten is látható. Tehát ennek értéke mutatja meg, hogy a jelenlegi záróár a kereskedési sávban hol helyezkedik el.
%D: Az úgynevezett Signal vonalat megkaphatjuk az előbb bemutatott %K kisimításával. Jellemzően 3 napos mozgóátlaggal szokás végezni a kisimítást, így a %D igazából a kisimított %K 3 napos mozgóátlaga.
A használat bemutatása előtt érdemes még kiemelni, hogy megkülönböztethetünk gyors és lassú sztochasztikus indikátort is. A gyors Stochastic gyorsabban reagál az árfolyamban beállt változásokra, azonban ezzel együtt jóval több hibás jelzés is megfigyelhető, így a továbbiakban elsősorban a lassú Stochastic indikátorra fogunk támaszkodni.
Figyelni kell a jelekre
Mint minden más indikátornál, itt is a jelzések megjelenésére figyelnek a befektetők elsősorban, így ennek kapcsán össze is gyűjtöttünk néhány fontosabb szignált, amely alapján érdemes lehet használni az indikátort.
- Alapvetően a vonalak elhelyezkedése megmutatja, hogy túlvetté, avagy túladottá vált már az adott értékpapír. Jellemzően a 30-as és a 70-es zónát szokás megjelölni, mint kritikus tartományok határvonala, de lehet ennél szigorúbb határokat is húzni a 80-as, valamint a 20-as szintekre. Gyakran hosszabb ideig is képes elidőzni a kritikusabbnak tartott tartományokban az indikátor, így érdemes más jelzéseket is figyelni egy-egy döntés meghozatalakor.
- Emellett vételi, vagy eladási pontok beszállásához is alkalmas lehet az oszcillátor, hiszen, ha a %K vonal alulról metszi a lassabb Signal (%D) vonalat, akkor vételi jelzésről beszélhetünk, míg fordított esetben eladási jelzést láthatunk. Fontos kiemelni, hogy sok esetben falsnak bizonyul a szignál, ha a kritikus zónákban történik meg a keresztezés, érdemes lehet várni a plusz megerősítésre is még röviden.
- Ha kijön a túladott zónából az indikátor, akkor az is tekinthető vételi jelzésnek, hiszen ekkor akár egy új emelkedő trend veheti kezdetét, ahol érdemes lehet időben beszállni. Természetesen ugyanez fordítva is lejátszódhat, amikor a túlvett zónából indul el lefele az indikátor, ezzel eladási jelzést adva.
- A divergencia fogalmát is meg kell említenünk az indikátor kapcsán, hiszen vannak alkalmak, mikor a mögöttes termék árfolyama, valamint az indikátor is különböző irányba indulnak el, ezzel egyfajta divergencia alakul ki a piacon. Beszélhetünk pozitív, valamint negatív divergenciáról is, előbbi esetében az árfolyam emelkedését várhatjuk, míg utóbbinál egy negatív trendfordulat bontakozhat ki.
Látni kell tehát, hogy sokszínű indikátorról van szó, amely segít azonosítani a vételi, illetve eladási jelzéseket is a befektetők számára, azonban, mint ahogy más indikátorok esetében, itt sem beszélhetünk közel sem százszázalékosan megbízható mutatóról. Ráadásul a túladott, vagy a túlvett zónákban is sokszor hosszabb távon képes elidőzni a mutató, így akár tartósabb emelkedő trend mellett stabilan a 80-as szintek fölé ragadhat az indikátor értéke. Jellemző az indikátorra, hogy a mozgóátlag alapú indikátorokhoz képest általában gyorsabban ad jelzést, de ugyanakkor emiatt többször is kaphatunk téves jelzéseket, emiatt érdemes lehet más indikátorokkal együtt alkalmazni a Stochastic Oscillatort, illetve a paraméterek megfelelő beállítása is egy-egy eszközhöz segíthet a sikeres alkalmazásban.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.