Piacok: A hétfői jó teljesítmény után tegnap már inkább mínuszban zártak a főbb amerikai piacok, bár az S&P 500 kapcsán csak minimális volt az elmozdulás zárásra. A kommunikációs és a technológiai cégek ezúttal alulteljesítettek, ugyanakkor a pénzügyi papírok és az energiacégek valamelyest emelkedni tudtak az amerikai piacokon. A DAX enyhén emelkedni tudott ugyan, de összességében a nemzetközi indexek szintjén nagy elmozdulás azért nem mutatkozott. A határidős indexek alapján is az látható, hogy a Fed mai döntése és kommentárja előtt azért kivárnak a piacok, valamint a gyorsjelentési szezon is csak most pörög fel igazán, ami fontos információkat tartalmazhat majd a befektetők számára.

Magyar piac: Enyhén felfelé indult el a 63 000 pontos szintekről a BUX index, ebben főleg a Richter és a Mol jó szereplése játszott szerepet. Nagyjából 1 százalékkal tudtak emelkedni a papírok, míg az OTP és a Telekom már inkább lemaradó volt, az OTP 16 400 forint alatt zárt végül, míg a Telekom 745 forintos szinteken is megfordult. Utóbbi két papír kapcsán inkább az látható, hogy a korábbi emelkedés korrekciója mutatkozik.

MNB kamatdöntés: 75 bázisponttal csökkentette végül az irányadó rátát tegnap az MNB monetáris tanácsa, ez pedig a várt 100 bázisponthoz képest kisebbnek számít. A konszenzus 9,75 százalékos szintet várt a döntést követően, a 10 százalékos szint pedig a forintnak is jót tett a tegnapi kereskedés során, és 386-ig erősödött vissza az euróval szemben. A döntést követően Virág Barnabás alelnök kiemelte, hogy egyelőre óvatosság indokolt, ugyanakkor az infláció trendszerű javulása is látható. Emellett elhangzott, hogy a Tanács a következő hónapokban is adatvezérelt módon dönt az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális mértékéről.

Világgazdaság: Tegnap közzétette az IMF a januári világgazdasági kilátásait (World Economic Outlook), ami szerint 2024-ben 3,1 százalék, míg 2025-ben már 3,2 százalékos GDP növekedésre számítanak globálisan. Tehát a 2024-es előrejelzésüket 0,2 százalékkal megemelték az előző, októberi riporthoz képest. A fejlett gazdaságok között az Egyesült Államok vezetheti a növekedést 2024-ben, itt 2,1 százalékos növekedést várnak, míg a fejlődő gazdaságok között Kína 4,6, India pedig 6,5 százalékos GDP növekedéssel járulhat hozzá a globális gazdasági teljesítményhez. Infláció terén idénre továbbra is 5,8 százalékkal számolnak a Nemzetközi Valutaalapnál világszerte, de jelezték, hogy az enyhülő kínálati problémák és a szigorú monetáris politikának köszönhetően a vártnál gyorsabban csökken a fogyasztói árindex, így 2025-ös várakozásukat 4,4 százalékra csökkentették. 

Fed: Ma este tartja idei első kamatdöntő ülését a Fed, ahol ugyan nem várható változás az irányadó kamatokban, de a döntést követő jegybanki kommentárok így is megmozgathatják a piacokat. A márciusi kamatdöntés kapcsán már kisebb esélyt látnak a piacok kamatcsökkentésre, míg egy hónapja még 100 százalék körüli valószínűséggel árazták egy 25 bázispontos csökkentést a piacok, addig erre mostanra már 40 százalékos esélyt látnak. Az utóbbi hetekben több, a vártnál erősebb gazdasági adat látott napvilágot, így nyomás alatt sincs a jegybank, hogy a kamatok csökkentésével támogassa az amerikai gazdaságot, miközben az inflációs folyamatok is inkább kedvezőek.

Microsoft: Felülmúlta a várakozásokat a Microsoft a legutóbbi negyedéves jelentésével, bár érdemi reakciót ez nem váltott ki a befektetőkből, ebben pedig akár az Alphabet gyengébb jelentése is szerepet játszhatott a piaci hangulat oldaláról. A következő negyedévre 60-61 milliárd dolláros bevétellel kalkulál a társaság, az elemzői konszenzus is inkább 61 milliárd körüli értéket prognosztizál, így nagyjából azonos vélemény mutatkozik a vezetőség és a konszenzus felől is. A cég felhőszegmense kifejezetten jól teljesített a negyedévben, így 20 százalékos bevételnövekedést produkált, ezen belül is az Azure emelkedik ki a maga 30 százalékos növekedésével.

Alphabet: Beesett tegnap az Alphabet árfolyama, miután a társaság jelentéséből kiderült, hogy a Google hirdetésekből származó bevételek elmaradtak a piaci várakozástól, így 48 milliárd dollárt generált a szegmens. A többi üzletág egyébként erősen zárta 2023-at, így a 86,3 milliárdos összbevétel és az 1,64 dolláros EPS is erősebb lett a vártnál. A Google Cloud szegmens egyébként kifejezetten erősen teljesített a negyedév során, itt 864 millió dolláros működési eredmény mutatkozott, ami közel duplája a piaci prognózisnak. 

AMD: A gyenge előrejelzések hatására megütötték az AMD árfolyamát a tegnap este közzétett gyorsjelentést követően, így 6,5 százalékos mínuszba került a részvény. 5,4 milliárd dolláros bevételt várnak a következő negyedévre, míg a konszenzus ettől nagyobb, 5,77 milliárdot prognosztizált. Némi örömet okozhat a befektetők számára, hogy az új, mesterséges intelligenciát támogató processzoroknál a korábbinál erősebb értékesítési számokat vár a menedzsment, így ez hosszabb távon nyújthat még segítséget az AMD számára. A részvény kapcsán ki kell emelni, hogy idén már több mint 16 százalékot emelkedett az év első hónapjában, így a negatív reakció részben ennek a korrekciójaként is értelmezhető.

Novo Nordisk: Az idei év is erősen alakulhat a Novo Nordisk számára, a vezetőség ugyanis 16-25 százalékos bevételnövekedést és 19-28 százalékkal magasabb működési eredményt vár a 2024-es üzleti évében tavalyhoz képest. A gyógyszergyártó Wegovy és Ozempic étvágycsökkentő gyógyszerei iránt töretlenül erős a kereslet, előbbi esetében még a gyártókapacitásokat is bővíteni kellett, hogy a kínálat felvegye a kereslet által diktált ütemet. A most lezárult negyedévben egyébként hozta a várakozásokat a Novo Nordisk, így a cég bevételei elérték a 65,8 milliárd dán koronát (8,8 milliárd euró).

General Motors: Erősebb negyedévet tudhatott maga mögött a General Motors, így EPS soron 1,24 dolláros eredmény mutatkozott, mindezt 43 milliárdos árbevétel mellett érte el az autógyártó. 2024-ben 12-14 milliárd dolláros EBIT eredménnyel számolnak a cégnél, míg a tavalyi évet 12,4 milliárdos EBIT-tel zárta az autógyártó. Nagy tervekkel indulnak az idei évnek a General Motors-nál, közel 2 milliárd dollárral csökkentenék a költségeket, emellett legalább 250 ezer elektromos autó értékesítését tervezik, valamint hibrid-hajtású modelleket is újra kínálatba helyezhet a gyártó. A vártnál erősebb negyedéves eredményeket és éves előrejelzést is pozitívan fogadták a piaci szereplők, így a részvény tegnap majdnem 8 százalékot tudott erősödni, és közel féléves csúcsra ugrott az árfolyam.

A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.

Tartalom lezárása:2024.01.31 08:41
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?