Nemzetközi piac: Enyhe pluszok mutatkoztak tegnap a nemzetközi piacokon, a DAX látszólag szépen ragadt meg az 50 napos mozgóátlaga felett, míg az amerikai indexek szintén kismértékben folytatták a javulást. Ezzel együtt fontos nap előtt állnak az amerikai piacok a fontos makroadatok miatt, a határidős indexek is némi bizonytalanságot jeleznek a piacon, így kisebb mínuszokban tartózkodnak az amerikai indexek. Azt azért látni kell, hogy az áprilisi mélypont óta jelentősebb emelkedést produkáltak az amerikai papírok, ráadásul egyelőre a fontosabb gyorsjelentéseket is inkább pozitívan értékelte a piac.
A héten Európában a főbb piacok zárva tartanak csütörtökön ünnepnap miatt, emellett a magyar piac pénteken sem nyit ki. Az amerikai piacon ebben az időszakban is zavartalanul folytatódhat a kereskedés. A kereskedési szünnapok listája az oldalunkon található.
Magyar piac: Felemás napot zárt tegnap a magyar piac, a BUX végül jelentős mozgást nem mutatott, 93 ezer pont körül mozgott végül. A nagyobb papírok közül viszont a Richter ezúttal alulteljesítést mutatott, és 1 százalékkal gyengült, míg az OTP inkább erős volt, noha nagyon kiemelkedő mozgásra azért így sem került sor, de végül 26 500 forint környékén zárt.
Magyar gazdaság: Negyedéves alapon 0,2 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság az első negyedévben, ami bőven elmarad a konszenzus 0,4 százalékos növekedési várakozásától. Éves szinten pedig stagnálás volt látható csak, az elemzői konszenzus itt is 0,4 százalékos GDP-növekedést várt. A forint kisebb gyengüléssel reagált az adatokra, így az EURHUF 404 környékén mozog egyelőre.
Amerikai gazdaság: Fontos adatok érkeznek ma az USA-ból, a befektetők főleg az első negyedéves GDP-adatot várhatják, ahol az évesített növekedés a tavalyi negyedik negyedévhez képest 0,3 százalékos lehet a Bloomberg előrejelzése szerint, szemben a korábbi 2,4 százalékos növekedéssel. Emellett ADP-adat is érkezik majd, itt is jelentős visszaesést várnak, a piac főleg a vámpolitikai változások kapcsán várhatja most, hogy milyen erőben van az amerikai gazdaság. A hét második felében egyébként még NFP-adatok is érkeznek, vagyis több fontos adat alapján is pontosabb képet kaphatnak a befektetők.
Európai gazdaság: A német gazdaság kapcsán is fontos adatok jönnek ma, itt a GDP és az infláció is fókuszban lesz. Az első negyedévre 0,2 százalékos növekedést vár negyedéves alapon a konszenzus, ami javulás lenne az előző negyedéves 0,2 százalékos csökkenés után. Közben az infláció 2,0 százalékos lehetett áprilisban, a korábbi 2,2 százalék után. A francia GDP-adat már a reggel folyamán kikerült, itt a várakozásnak megfelelőn 0,1 százalékos növekedést láthattunk az előző negyedévhez képest. A hét második felében egyébként még az európai inflációs adatokról is pontosabb képet kaphatunk.
UBS: Felülmúlta a várakozásokat a UBS az első negyedév során, a svájci bank 1,69 milliárd dolláros nettó profitot termelt, ami meghaladta az 1,35 milliárdos prognózist. A bank teljesítményét nagyban segítették a kereskedési bevételek, amelyek 32 százalékkal ugrottak meg tavalyhoz képest.
Spotify: 3 százalék feletti visszaesést könyvelt el a Spotify a tegnapi kereskedés során, miután a vártnál gyengébb gyorsjelentést tett közzé. Ráadásul a várakozások a következő negyedéves aktív felhasználói szám kapcsán sem túl optimista, így az elemzői konszenzus prognózisától is elmarad, ráadásul profit oldalon is gyengébb eredményekre számít a menedzsment. Az idei teljesítményre így sem érkezhet sok panasz, hiszen felülteljesítő a piacon egyelőre a papír, erőteljes 28 százalékos emelkedést produkált eddig.
Visa: A vártnál jobb eredményeket produkált a negyedéves periódusban a Visa, emellett egy 30 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is bejelentett a cég. Éves alapon 9 százalékkal emelkedett a cég bevétele, míg EPS tekintetében ennél is dinamikusabb javulás mutatkozott. A fogyasztási trendekben egyelőre nincs nagy törés, ez pedig a kártyás vásárlások alakulásán is jól látható.
Német autógyártók: Jelentősen visszaesett a Volkswagen első negyedéves profitja, ugyanis a Trump-adminisztráció által bevezetett vámok különösen érzékenyen érintették a német autógyártókat. A Volkswagen bevétele 77,6 milliárd euró lett, a jármű értékesítések száma pedig 0,9 százalékkal lett magasabb a tavalyi első negyedévhez képest. A Mercedes szintén ma reggel tette közzé legfrissebb számait, a Volkswagenhez hasonlóan lényegesen gyengébb profitról, azonban bevétel és járműértékesítések terén is gyengébb számokat tett közzé a tavalyi év azonos időszakához képest. A vámok mellett a kínai piaci részesedés csökkenése is negatívan érintette a Mercedes számait. A Volkswagennel ellentétben a Mercedes visszavonta a 2025-ös évre vonatkozó előrejelzését, a vámok okozta bizonytalanságra hivatkozva.
Richter: Elfogadta a Richter közgyűlése a menedzsment osztalékjavaslatát tegnap, így a gyógyszergyártó összesen 93 milliárd forintnyi osztalékot fizet ki a 2024-es üzleti éve után. Ez részvényenként nagyjából 509 forintos kifizetést jelent, de a végleges összeget később teszi közzé a társaság. Az osztalékfizetés kapcsán fontos információ, hogy a tulajdonosi megfeleltetés napja június 4, azaz utoljára június 2-án lehet osztalékkal együtt megvenni a Richter részvényét. Az osztalékfizetés kezdődátuma június 12.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.