OTP: A várakozásoknak megfelelő eredményeket közölt első negyedéves jelentésében az OTP. A magasabb elszámolt extraprofit adó és különadó azt jelentette, hogy végül 188,6 milliárd forintos nettó profitot ért el a bankcsoport. Ha ezen adótételek időarányosan kerültek volna elszámolásra, az OTP gyorsjelentése szerint akár 298,6 milliárd forint lehetett volna a nettó profit. A bevételek kapcsán kisebb felülteljesítés volt látható, a nem-kamatjellegű bevételek több mint duplázódtak egy év alatt, a növekmény elsősorban az OTP Core deviza- és értékpapír eredményéhez, illetve az orosz üzletághoz volt köthető. A korábbi 2025-ös várakozásain nem változtatott a menedzsment.
Mol: Felülmúlta a várakozásokat a negyedéves eredményeivel a Mol, amely 830 millió dollár feletti CCS EBITDA-t tudott realizálni. Az upstream szegmens teljesített a legerősebben, ebben az emelkedő gázárak nyújtottak segítséget, de a downstream szegmens is javulni tudott a bázishoz képest. Profit tekintetében is erőteljes javuláson van túl a társaság, a kedvező devizahatások és egyszeri hatások is segítséget nyújtottak ebben.
Nemzetközi piacok: Jó hangulatban telt a tegnapi kereskedés, így Amerika ismét pluszban tudott zárni. A befektetők a vámháború eseményeire fókuszálhatnak, Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Királysággal fontos megállapodásra jutottak, emellett Kínával is indulhatnak a tárgyalások. A piacok örömmel fogadták a híreket, de egyelőre a 200 napos mozgóátlagon nem tudott átjutni a Nasdaq 100 és az S&P 500 index sem. Ma reggel kisebb pluszok mutatkoznak a határidős indexeknél, így akár az európai piacok is folytathatják a javuló trendet.
Magyar piac: Vegyes teljesítményt mutattak tegnap a magyar blue chipek, a befektetők kivárhattak a mai OTP és Mol gyorsjelentés előtt. Az OTP részvénye továbbra is csúcsközeli szinteken mozog, de a Mol sincs messze lokális csúcsaitól. A Telekom részvényéről tegnap leesett a 100 forintos osztalékszelvény, ennek megfelelően végül 80 forintos mínuszban zárt tegnap a papír. Nagyobb elmozdulást a Richter sem mutatott be tegnap, így a BUX tartósan 93 ezer pont környékén tartózkodik.
Magyar infláció: Az áprilisi infláció mértéke 4,2 százalék lett, amely 0,5 százalékpontos csökkenést mutat a márciusi 4,7 százalékhoz képest, azonban így is felülmúlta az elemzői konszenzus 4 százalékos várakozását. Feltételezhetően ebben az adatban már jelen van a kormányzati bejelentések hatása is az árak tekintetében, valamint a csökkenő olajárak is mérsékelhették az üzemanyagárakat. Az élelmiszerárak csökkenése a vártnál visszafogottabb volt, ami meglepte az elemzőket, így éves szinten továbbra is 5 százalék felett maradt a drágulás, 5,4 százalékkal.
Forint: Gyengülés jeleit mutatta tegnap a forint árfolyama, így a mozgóátlagaitól is eltávolodott az EURHUF árfolyama, 405 fölé emelkedve. Másfél hét oldalazást követően indult meg felfelé a devizapár árfolyama, korábban a 410 körüli szintek akadályozták meg a magyar deviza további gyengülését. Az inflációs adatot követően némileg erősödést mutatott a magyar deviza.
Kripto: A lélektani 100 ezer dolláros szintet is áttörte a Bitcoin árfolyama, ezzel az áprilisi mélypontokhoz képest már több mint 30 százalékot erősödött a kriptodeviza. Tegnap még az Ethereum is nagyobb erősödés jeleit mutatta, több mint 20 százalékot emelkedett, igaz, volt is honnan. Az utóbbi hetekben tehát a kriptopiacokon is emelkedő trend figyelhető meg a piaci bizonytalanság enyhülésével együtt.
Kína: A vártnál jobban nőtt a kínai export mértéke áprilisban, még úgyis, hogy Amerika felé történő export mértéke jócskán visszaesett. Éves szinten összességében 8,1 százalékos javulás mutatkozott, míg az import 0,2 százalékkal csökkent a bázishoz képest. Látható, hogy egyre nagyobb hangsúlyt fektethet az ázsiai régión belüli exportra Kína, emellett Európa is jobban előtérbe kerülhet. A magas amerikai vámok tehát jócskán visszavetik a termékek mozgását, így a következő napokban, hetekben a befektetők is az esetleges enyhítések bevezetésére figyelhetnek.
Commerzbank: Meglepően magas profitot ért el a negyedév során a Commerzbank, könnyedén felülmúlva az elemzői várakozásokat. Éves szinten 12 százalékkal, 834 millió euróra emelkedett a bank nettó eredménye. Így tovább javult a társaság profitabilitása, miközben továbbra is próbálják elhárítani a UniCredit közeledését. Még februárban közzétette ambiciózus terveit a következő évekre vonatkozóan a vezetőség, bár az idei évben még valamelyest mérséklődhet a profit az átstrukturálási költségek következtében, de ezt követően erőteljesebb növekedést helyezett kilátásba a német bank. Év eleje óta egyébként több mint 54 százalékot emelkedett már a papír, könnyedén felülteljesítve ezzel a DAX indexet.
Nvidia: A Reuters hírei szerint az Nvidia módosítja a kínai piacra szánt H20-as chipjét, hogy megfeleljen az amerikai kormány jelenlegi exportkorlátozásainak. Az Nvidia a gyengébb teljesítményű H20 chippel próbálja megőrizni jelenlétét a kínai piacon, miután az Egyesült Államok szigorítja a fejlett félvezetők Kínába irányuló exportját. A H20-at eredetileg úgy tervezték, hogy megfeleljen a korábbi exportkorlátozásoknak, de az USA később exportengedélyhez kötötte a terméket. Az Nvidia még áprilisban közölte, hogy körülbelül 5,5 milliárd dolláros költséggel számol a H20 chip exportjának korlátozása miatt. A kínai piac korábban jelentős, 17 milliárd dolláros bevételt generált a vállalat számára, és ezt a piaci részesedést szeretné ezzel a lépésével megtartani a vállalat.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.