Nemzetközi piacok: Összességében jó volt a hangulat tegnap a nagyobb tőzsdéken, az amerikai részvények is javulni tudtak, az S&P 500 pedig a 6 200 pontos szintekről is felpattant. A nyersanyag-kapcsolt cégek, az energiaszektor, valamint a techpapírok is kiemelkedtek, míg tegnap főleg a defenzívebb szektorok mutattak alulteljesítést, ami a piac egészére nézve is így kedvező üzenetet jelent. Az európai részvények is jól szerepeltek tegnap, a DAX továbbra is az 50 napos mozgóátlaga felett jár.
A mai napon rövidített kereskedési nap lesz az amerikai tőzsdéken, így magyar idő szerint a megszokott 22 óra helyett 19 órakor fognak zárni az amerikai részvénypiacok. Holnap már egész nap zárva tartanak az amerikai tőzsdék a július 4-ei ünnep miatt. Az amerikai piaczárás akár az európai piacokon is kisebb forgalmat eredményezhet a hét hátralévő részében.
Amerikai munkaerőpiac: Meglepetésre az amerikai dolgozók számának csökkenését mutatta a tegnapi ADP foglalkoztatottsági adat, amire több mint két éve nem került sor. A cég adatai alapján júniusban 33 ezer fővel csökkent a munkavállalók száma, míg az elemzői konszenzus 98 ezres növekedést várt volna. A piaci reakció azonban nem volt érdemi, az amerikai rövid oldali kötvényhozamok csak kisebb mértékben csökkentek, de a dollár árfolyamában sem volt látható nagyobb elmozdulás. Ma amerikai piacnyitás előtt még az NFP foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatot várhatják a befektetők, ezek tehát még megmozgathatják a piacokat.
Magyar piac: Az OTP 2 százalékos emelkedésének köszönhetően a BUX index is pluszban tudott zárni, még úgyis, hogy a többi blue chip mérsékelt visszaesést szenvedett el a nap végére. A Richternek nem sikerült 10 000 forint fölé visszakapaszkodnia, míg a Telekom sem tudja egyelőre áttörni az 1800 forintos szinteket. A befektetők ma egyébként a Kormányinfó fejleményeire is figyelhetnek, ahol akár a tegnap bejelentett első lakásvásárlók hiteltámogatásáról is szó eshet, ami az OTP kapcsán jelenthet így érdekességet.
Magyar gazdaság: Tegnap bejelentette Orbán Viktor miniszterelnök, hogy az első lakásvásárlók számára 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot indít a kormány. A program nincsen életkorhoz, valamint földrajzi helyhez kötve. A támogatott maximális hitelkeret összege 50 millió forint, és 10 százalékos önrész mellett is lehetőség van a hitel felvételére. A támogatott 3 százalékos kamat a teljes futamidőre vonatkozik, ami maximum 25 év lehet. A mai Kormányinfó keretén belül akár kiderülhetnek további részletek a támogatott hitelkonstrukcióról. A Portfolio.hu értesülései szerint a piaci kamatok és a 3 százalékos támogatott kamat közötti különbséget a magyar állam fogja megtéríteni a hitelező bankok részére hasonlóan, mint a Széchenyi Kártya Programban.
Forint: A kormány tegnapi bejelentéseire kisebb gyengüléssel reagált a forint, azonban jelentős mértékű emelkedés így sem zajlott le az EURHUF árfolyamán. A magas kamatszintek egyelőre kellő támaszt nyújtanak a forint számára, így egyelőre a 400 körüli szintektől nem tudott elrugaszkodni az EURHUF. Időközben a dollárgyengülés is segítheti a forint alakulását.
Arany: A héten már közel 90 dollárral emelkedett a nemesfém árfolyama, ezzel technikailag is szép felpattanást mutat, sikeresen került vissza az 50 napos mozgóátlaga fölé is. Ebben segítette az aranyat a továbbra is gyenge dollár, mivel az euróval szemben 1,18 körül jár az árfolyam, noha megakadt ugyan az utóbbi órákban a gyengülési ütem. Az utóbbi időszakban egyébként az ezüst árfolyama is tudott javítani, és a 37 dolláros lokális csúcsok sincsenek már nagy távolságra.
Vámok: Trump tegnap bejelentette, hogy megszületett a kereskedelmi egyezség Vietnám és az Egyesült Államok között. Az új egyezség értelmében a vietnámi szállítmányokra 20 százalékos vámtarifa lesz érvényben, ellenben Vietnámba tartó amerikai exporttermékek vámmentesek lesznek. Az eddig érvényben lévő általános 10 százalékos vámhoz képest ezt emelkedést jelent, de a korábban belengetett ellenvámnál alacsonyabb.
Ezen kívül pozitív hír volt még, hogy az amerikai kormány visszavonta a chip szoftverek kínai exportjára vonatkozó korlátozásokat. Ez az olyan cégeknek lehet kedvező fejlemény, mint például a Synopsys és a Cadence.
Tesla: Ugyan vegyes számokat közölt tegnap a befektetőkkel a Tesla, a részvényesek összességében pozitívan reagáltak a hírekre, így 5 százalékos pluszban tudott zárni a részvény. A második negyedév során a vártnál kevesebb autót tudott leszállítani a cég, míg gyártás kapcsán ennek ellenkezője teljesült. A negyedév során 384 ezer darab autót tudott leszállítani a társaság, míg a Bloomberg konszenzusa 395 ezres várakozásról szólt. Gyártás terén azonban pozitív meglepetést okozott a cég a 410 ezer darabos mennyiséggel.
Oracle: A Bloomberg értesülései szerint az OpenAI megegyezett az Oracle-lel mintegy 4,5 gigawattnyi adatközpont kapacitás kibérléséről a Stargate állami program részeként. A részvényesek pozitívan fogadták a hírt, így 5 százalékot emelkedett tegnap az Oracle árfolyama.
jogi nyilatkozat
A fenti tájékoztatást a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze.
A K&H Értékpapír jelen tájékoztatás útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, marketingközleménynek, így az itt szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A tájékoztatásban szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A tájékoztatásban szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.