Egyre inkább beférkőzik a mindennapjainkba a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI), ez már nem csak egy sci-fi filmekben emlegetett jövőbeli technológia, hanem a jelen. Erre támaszkodunk okostelefonunk használatakor, online vásárlásoknál és marketingnél, internetes keresésnél. Valamint AI kell az önvezető járművekhez vagy az ipari robotokhoz is.
A fentiek mellett viszont már a tőzsdei kereskedésben is egyre inkább elterjedtebb az AI-ra támaszkodás, és ez adja jelenlegi írásunk témáját is. Már a lakossági kisbefektetők között sem annyira ritka, hogy AI-ra épülő kereskedési rendszereket használjanak, amelyek historikus adatok feldolgozására építve kereskedési stratégia és portfólióméretezés megválasztásában is segítséget nyújthatnak.
Emellett a rendkívül gyors hírfeldolgozás és elemzés is az AI előnye, amely fontos események, bejelentések idején az embernél nagyságrendekkel gyorsabban dolgozza fel az információt. Ilyenkor pár perc különbség is okozhat nagy nyereség helyett csődöt is. A gyorsaság mellett pedig a hírbányász algoritmusok előnye a teherbíró képesség is, azaz egyszerre milliónyi hírforrást, akár fórumbejegyzéseket, kommenteket képesek átfésülni.
A piacot egyelőre a gépek sem verik meg
Egyelőre még inkább az AI-re támaszkodó kereskedés az elterjedt, de már léteznek teljesen mesterséges intelligencia, vagyis egy emberi személy által nem kontrollált program által kezelt portfóliók is. Sőt már tőzsdén kereskedhető ETF is van, amelyet egy AI aktívan kezel. Ilyen például az AIIQ ETF vagy az AIEQ ETF. Ezeket az EQuBot által fejlesztett program, amely az IBM Watson platformján fut, kezeli.
Az AIIQ az amerikai piacon kívüli részvényeket tartalmazza. Az ETF-et kezelő AI jelenleg a járműipari cégeket súlyozza felül, ez a szektor a portfólió 13 százalékát teszi ki, de a REIT-ek is viszonylag nagy, 8,5 százalékos súllyal szerepelnek. Földrajzi bontásban látható, hogy a japán részvények adják az ETF 30,6 százalékát, Franciaország 14,3, Belgium 10,6 százalékot tesz ki, a német részvények viszont csak 8,5 százalékos súllyal kerültek be az AI által válogatott portfólióba.
Ezzel szemben az amerikai részvényeket tömörítő AIEQ ETF a techszektort részesíti előnyben. Legnagyobb súllyal a félvezetőgyártók, a szoftverfejlesztők és a számítástechnika szektor szerepel benne. A legnagyobb súllyal szereplő komponens pedig az AMD benne. A piacot viszont tartósan az AI sem tudta eddig megverni, az ETF elindulása óta le van maradva az S&P 500-hoz képest, 2017 októbere óta az ETF 38 százalékot emelkedett, az S&P 500 pedig közel 70 százalékot, a volatilitásban pedig nem volt drasztikus különbség. Igaz az időtáv alatt voltak olyan időszakok is, amikor az ETF felülteljesített.
Az EquBot-nak van AI stratégia vezérelt, 250 amerikai részvényt tartalmazó indexe is, amelynek az alakulását indulása előtt, visszamenőlegesen is meg lehet nézni. Az AI célja ennél az indexnél a stabil hozam mellett az alacsony volatilitás is. Ahogy az alábbi grafikonon látszódik, az index teljesítménye az S&P 500-hoz képest jelentősen elmarad 10 éves időtávon, de az egyes visszaesések sokkal mérsékeltebbek voltak benne. 2020. február 21. és március 20. között például az S&P 500 31 százalékkal csökkent, az AiPEX index viszont csak 6,5 százalékkal esett vissza.
Rizikó is van benne azért
Lehetnek azért az AI által támogatott tőzsdézésnek más árnyoldalai is, azon kívül, hogy a piacokat az AI sem veri meg stabilan. Az egyik ilyen, hogy a felhasználó nem biztos, hogy felismeri, megérti az AI döntéseinek okát, és azt az érzelmei miatt nem teljes mértékben követi. Illetve kockázat lehet magában a programban is, előfordulhatnak bugok, de például a rendszer külső meghekkelését sem lehet kizárni. Másrészt a kamu hírek kiszűrése sem biztos, hogy tökéletes hatékonysággal megy a programnak, amely komoly tévedésekhez is vezethet.
És ha már tévedés, az is komoly kérdést vet föl, hogy kinek a felelőssége, hogy ha az AI gépi tanulás után illogikusnak tűnő lépést tesz, és jelentős veszteséget okoz? A fejlesztőé, aki esetleg a kódolásban hibázhatott, vagy a felhasználóé? Összességében az AI felhasználása a kereskedésben sok előnnyel járhat, idegenkedni nem kell tőle, de teljes mértékben rá támaszkodni egyelőre még nem tűnik kifizetődőnek.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.