Nagyon jó hangulat uralkodik az olajpiacon, az emelkedést a kereslet erőssége és a kínálatoldali aggályok is fokozzák. A Brent ennek köszönhetően ma hétéves csúcsot is döntött. Az olajipari részvények pedig a tavalyi évhez hasonlóan idén is kiemelkedőnek számítanak a tőzsdéken, az amerikai Chevron már közel van a történelmi csúcs eléréséhez, a Shell pedig nagyon fontos ellenállásokat tört át a napokban.

Nagyon jól teljesített tavaly az olajpiac, a Brent és a WTI árfolyama is bőven a részvénypiacokat meghaladó mértékben emelkedett. És eddig idén is jó a hangulat az olajpiacon, az olajárak 13 százalék körüli pluszt mutatnak az év eleje óta. December végén már részletesebben is foglalkoztunk az olajpiaci helyzettel, illetve évindító elemzésünkben is hangsúlyos téma volt. Bár pár hete még arra utaló jelek voltak, hogy az omikron, illetve más kockázatok miatt megtorpanhat az olajrali, az árak lefékeződése végül átmenetinek bizonyult, és az optimista hangulat kerekedett felül.

Jelen állás szerint úgy néz ki, hogy az omikron nem veti vissza annyira a keresletet, mint ahogy korábban vélték a piaci szereplők. Sőt egyre inkább reménykednek a befektetők abban, hogy ezt követően már nem várható komoly járványellenes korlátozásokat igénylő járványhullám, így töretlen maradhat az élénkülés. A keresleti előrejelzések egyre csak javultak az utóbbi időszaban, az IEA szerint a harmadik negyedévben már meghaladhatja a globális fogyasztás a járvány előtti szintet, és napi 100,8 millió hordót. Az OPEC előrejelzése alapján az év végére pedig napi 102,6 millió hordóra emelkedhet a fogyasztás.

Amennyiben az OPEC+ továbbra is fenntartja a szigorú termeléskorlátozó politikáját, akkor továbbra is kínálathiány maradhat a piacon, amit súlyosbít, hogy az egyes országok készletszintjei is alacsonyak. Emiatt az elemzők egyre inkább árfolyamnövekedésre számítanak, igaz az esetleges kormányzati lépések, mint például a stratégiai készletek felszabadítása, még árleszorító hatású lehet.

A Goldman Sachs elemzője éppen ma emelte meg az előrejelzését, szerintük az idei átlagos Brent árfolyam 96 dollár lehet, és a harmadik negyedévben már 100 dollárra kerülhet az árfolyam. 2023-ra pedig 105 dolláros Brentet jósolnak. A korábbi becslésük az idei évre 81 dollár, míg jövőre 85 dollár volt, így jelentősen optimistábbak lettek.

A Brent havi grafikonja (2022.01.18. 14:30)

Az árnövekedést hajtja, hogy az iráni atomalku tárgyalások nem haladnak, így a becslések szerint idén már várható a piacra kerülő iráni olajexport megindulása. Kínálati oldalról pedig az orosz hírek is felfelé mutató kockázatot jelentenek, miszerint az ország nem biztos, hogy tudja tartani az első félévben tervezett termelésnövelését. Szintén kínálatoldali kockázatot jelentenek a geopolitikai feszültségek, amelyek jelenleg egyáltalán nem mutatnak enyhülést. A jemeni polgárháborús helyzet veszélyezteti a térség olajinfrastruktúráját is, a minap az Egyesült Arab Emírségeket érte a húszi harcosok irányából dróntámadás. Emellett az orosz-ukrán konfliktus sem csitul, amelynek rosszabb esetben lehet olyan következménye, hogy szankciókat vetnek ki az orosz gazdaságra, akár az olajexportra is.

Szárnyalnak a szektor részvényei

A jelenlegi piaci körülmények kedveznek az olajipari vállalatoknak. Az olajárak kedvező szinten állnak, és a finomítói marzsok sem alacsonyak, mivel a kereslet a finomított termékek iránt is magas. Az üzemanyagértékesítés pedig szintén jelentős, mivel a járvány az autózás fellendülését is okozta. Az elemzői becslések szerint pedig a nagy olajcégek többsége 2021-ben hosszú évek óta nem látott magas EBITDA és nettó profit szinteket érhetett el. Emellett az infláció és a kötvényhozamok emelkedése is az alacsonyan értékelt olajszektor irányába mutató részvénypiaci rotációt indított el.  

Ezek után nem meglepő, hogy a STOXX 600 index szektorai közül az energiaipar teljesít eddig a legjobban, az alindex 10,2 százalékot emelkedett idén, miközben a STOXX 600 közel két százalékos mínuszt mutat. A részvények közül a BP szárnyalása a legfeltűnőbb, már több mint 20 százalékot emelkedett, de felülteljesít a Shell is 15 százalékos, és a TotalEnergies is 12 százalékos növekedéssel.

Az amerikai piacon, az S&P 500 indexen belül szintén az energiaszektor emelkedik ki, nem is kicsivel. Az alindex javulása 17 százalékos már idén, úgy, hogy tavaly is ez a szektor volt a legjobban teljesítő. Az S&P 500 legjobban teljesítő komponense között pedig több olajiparit is találunk, a Halliburton, az APA és az Occidental emelkedése is 20 százalék fölötti volt eddig.

Az utóbbi egy-másfél év szárnyalása ellenére sem dolgozta le minden részvény a járvány első hullámának idején elszenvedett csökkenést. Az elmúlt két év alatt az elemzésünkben kiemelt részvények közül az amerikai Chevron 12 százalékot, míg az Exxon Mobil 5 százalékot emelkedett, az európai részvények közül a TotalEnergies pedig 4 százalékkal került feljebb. Viszont az Occidental, a Shell és a BP is messze van még a járvány előtti árfolyamszintjétől. A különbségek között sok tényező meghúzódhat, ilyen lehet az eladósodottság mértéke, az upstream (kitermelés) súlya a teljes profiton belül, vagy akár az ESG-szempontok is szerepet játszhattak.

  Előretekintő EV/EBITDA Várható 2022-es EBITDA-növekedés (%) Az árfolyam változása az elmúlt két évben Upstream becsült 2021-es profitsúlya Felértékelődési potenciál az elemzői célárak alapján
Exxon Mobil 6,0 12% 5% 64% 3%
Chevron 6,1 10% 12% 84% 5%
Occidental 5,1 5% -22% 68% 18%
Shell 4,2 16% -15% 44% 17%
TotalEnergies 4,6 9% 4% 73% 7%
BP 4,1 17% -19% 72% 8%

Forrás: Bloomberg, KBC Equitas

Ahogy decemberi elemzésünkben is írtuk, a vállalatok többsége nagy átalakulást tervez hosszabb távon, és a fókusz egyre inkább eltolódhat az olajkitermelés irányából a vegyipar és a fogyasztói szolgáltatások, valamint a megújuló energiás projektek felé. Azonban rövid távon az olajkitermelés még sok vállalatnál marad a legfőbb szegmens. Rövid távon emiatt az olajárral érezhetően együttmozoghatnak az olajipari részvények árfolyamai is.

A szektor az elmúlt év kiemelkedő növekedése után is még jelentősen alulértékelt a többi iparághoz képest. Sőt az energiaipari részvények értékeltsége még csökkent is az év elejéhez képest. Az S&P 500 energiaipari alindex előretekintő EV/EBITDA mutatója jelenleg 6,4 miközben az S&P 500 mutatója 14. Hasonló a helyzet Európában is, a STOXX 600 olaj és gázipari komponenseinek átlagos előretekintő EV/EBITDA mutatója 4,5, míg a STOXX 600-é 10-es. A szektorban így bőven lehet szemezgetni az alulértékelt részvények között.

Ellenállásokat tört át a Shell, csúcsot ostromolna a Chevron

A szektor részvényei hasonló trendek alapján mozognak, így az árfolyamgrafikonok is hasonlóak. Azonban az európai piacon a Shell, míg Amerikában a Chevron technikai képe különösen izgalmasnak néz ki. Mindkét részvény grafikonján fontos ellenállások kerültek áttörésre.

A Shell árfolyama december elején rugaszkodott el a 18 eurós szintről, így a bő egy éve húzódó emelkedő trend is kitartott. Ezt követően meredek emelkedés után ezen a héten az árfolyam áttörte a 200 hetes mozgóátlagot, és a 2018 óta tartó csökkenő trend is megszakadt, amellyel jelentősen feljavult a technikai kép.

A következő célpont így már a 25 eurós szint lehetne. Hosszabb távon kitartó jó hangulat esetén pedig a 30 eurós ellenállás megcélozására is sor kerülhetne. Az indikátorok közül az MACD vételi jelzést adott, az RSI pedig a meredek emelkedés ellenére sem mutat túlvettséget. Korrekció esetén a frissen áttört szintek nyújthatnának első körben támaszt.

A Shell „A” heti grafikonja (2022.01.18. 14:30)

Az amerikai Chevron talán a legjobb formában lévő nagy olajipari részvény jelenleg. Az árfolyam már bőven meghaladta a járvány előtti szinteket is, a napokban pedig áttörte a 127 dolláros fontos ellenállást is. Az emelkedő trend 2020 márciusa óta töretlen, a heti grafikonon pedig az 50-es és a 200-as mozgóátlag pedig épp most készül aranykeresztet kirajzolni, amely szintén pozitív indikátor.

További növekedés esetén elérhető lehetne a 135 dolláros történelmi csúcs is, amely már egészen látótávolságon belül van. Ezt a szinten 2014-ben érte el az árfolyam. Lefordulás esetén a 127 dolláros szint visszatesztelése lehetne az első állomás. Amennyiben viszont az alá kerül az árfolyam, akkor csak 110 dollár alatt találhatóak még hosszabb távon jelentős támaszok, a mozgóátlagok, az emelkedő trendvonal, illetve azok alatt a 100 dolláros szint is.

A Chevron heti grafikonja (2022.01.18. nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2022.01.18 16:04
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.06 08:30
Amerikai munkaerőpiac, kötvényhozamok, Berkshire Hathaway

Apple: Növekedés a láthatáron

Mohácsi Mihály | 2024.05.03 14:40
Több hónapos csúcsra ugorhat az árfolyam

Emelkedés előtt állhat az LMVH

Varga Dániel | 2024.05.03 13:12
Izgalmas szinteken az árfolyam