Javuló eredményességgel zárta a tavalyi évet az AMD, a főbb szegmensekben látható a fordulat, és várhatóan az AI chipek is jelentősen hozzájárulhatnak a növekedéshez, azonban a rekordbevételekre még várni kell, legalábbis a rövid távú előrejelzések alapján. Összességében nem nevezhető gyengének az AMD jelentése és a vállalat a saját várakozásait is megemelte az AI chipekre, de a piaci várakozás jóval optimistább volt, így a befektetői reakció negatív.
A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.
Óvatos fordulat a fundamentumokban
Látható a fordulat a félvezetőszektorban, azonban a fellendülés nem biztos, hogy olyan gyors mértékű lesz, ahogyan a piac előzetesen várja. Leginkább így lehet összefoglalni az AMD negyedik negyedéves gyorsjelentését, és a befektetői reakciót a várakozásokhoz képest kicsit gyengébb első negyedéves előrejelzésre. A részvényárfolyam jelentősebb mínuszban nyithat a jelentés közzététele után, de azért alapvetően a fundamentumok rendben vannak a vállalatnál, látható, hogy elkezdődött a tavalyi évben a fordulat a bevételekben és javulnak a kilátások.
Ezzel együtt is az AMD előrejelzése alapján viszont látható, hogy még nem feltétlenül rövid távon (néhány hónap) kell készülni a rekord árbevételre. A részvényárfolyam az elmúlt időszakban új csúcsra emelkedett, amelyben a nagyon optimista várakozások is szerepet kaphattak, ezt pedig nem sikerült maradéktalanul teljesíteni.
A harmadik negyedévhez képest viszont tovább emelkedtek a bevételek az AMD esetében, igaz, nem sikerült még a rekord bevételt elérnie a vállalatnak, a több mint 6 milliárd dolláros negyedéves bevétel viszont így is erősnek számít. 2022-höz képest persze a teljes éves bevétel még csökkenést mutat, de a 2023-as év eleje volt a mélypont a bevételekben, és az év második felében már fordulatot mutattak az értékesítések. A gyengébb piaci ciklus a 2022-es év második felére esett, így viszont, ha ezzel az időszakkal hasonlítjuk össze már javuló teljesítményt lehet látni.
Az idei év első negyedévében 5,4 milliárd dollár körüli bevételt vár az AMD, amely kisebb visszaesést jelentene a tavalyi év utolsó negyedévéhez képest. Az AMD szerint ebben szezonális hatások is szerepet játszanak, viszont a Data Center szegmens bevételeinél a stagnálást kevésbé pozitívan értékeli a piac.
Érdemes viszont a szegmensenkénti bevételeknél kiemelni, hogy a Data Center szegmensben rekord bevételt ért el a cég a tavalyi negyedik negyedévben. Negyedéves alapon a többi szegmensben nem sikerült javítani, viszont, ha a teljes éves bevételeket nézzük meg a szerver szegmensben nagyobb javulást ért el a cég. A Gaming és Client szegmensben azért még továbbra is gyengébbek a bevételek, amely a PC-s piac gyengélkedésére utal, illetve az Embedded szegmens, amelyben az EPYC és a Ryzen, illetve az ipari felhasználásra készült chipek találhatók, szintén csökkenést mutatott a bevételekben a 2023-as harmadik negyedéhez képest. Az emelkedés a bevételekben a teljes éves bevételben látható itt is.
Ezzel együtt is a profitabilitás stabil szinten maradhat, a bruttó marzs 52 százalék körül alakulhat, ahogyan ez az elmúlt negyedévben is látható volt. Nagymértékű költségnövekedés nem látható a vállalatnál, és látható, hogy magas profitmarzs mellett tudja értékesíteni a termékeit az AMD, mindössze jelenleg nem látható akkora kereslet a piacon, mint amekkora a 2022-es év első felében volt látható.
A profitabilitás stabil szintje mellett az adózott eredmény is emelkedett, a tavalyi év végén több mint 1,2 milliárd dolláros profitot realizált a vállalat. A rekordszinthez még további növekedést kellene elérnie a vállalatnak, és az előrejelzések alapján ez nem biztos, hogy a következő negyedévben elérhető.
Az AI boom és a várható fellendülés miatt a technológiai szektorban azért látható volt, hogy felfokozottak voltak a várakozások, mindez pedig a részvények árazásában is megjelent. Egyelőre azonban még a tavalyi évben kialakult nagyon magas készletszintek csak lassan kezdtek el csökkenni. Az AMD mérlege alapján is látható, hogy a vevők forgási sebessége még a 2022-es évhez képest magasabb szinten van, de látható ebben is egyfajta fordulat.
Annak ellenére tehát, hogy az AMD előrejelzése alapján is az AI-chipek további növekedést fognak hozni a vállalat számára, és ezekből a processzorokból is többet fog értékesíteni az idei évben az AMD, az előrejelzés nem lett annyira erős. Az AMD az új MI300 névre hallgató AI processzora 3,5 milliárd dolláros bevételt hozhat majd a cégnek az idei évben, de a piac közel 8 milliárdos bevétellel számolt, ettől persze elmarad a vállalat saját előrejelzése, amelyet egyébként a korábbi 2 milliárd dolláros szintről még meg is emelt. De a probléma egyébként nem is ebben a szegmensben látható, hanem az egyébként Core piacnak számító PC és gaming szegmensben, ahol még továbbra sem láthatók akkor bevételek, mint a korábbi években.
Összegezve tehát a piacon inkább túlzottan optimista várakozások voltak jelen, amely még a cég saját előrejelzéseit is messze meghaladták, miközben a saját kommunikációjához képest az AMD egyáltalán nem teljesített rosszul. Az AI chipek az előrejelzések alapján a bevételek több mint 10 százalékáért lehetnek majd felelősek, de a rekordbevételekhez természetesen a Core piacokon is erős teljesítményre lenne szükség.
Korrekció kezdődhet?
A részvényárfolyam a jelentés előtt már a történelmi csúcsok közelében volt, de a jelentésre adott reakcióval egy korrekció indulhat el. A korábbi csúcs 151 dollár környékén található, amely támaszt jelenthet egy korrekció esetén, lejjebb pedig az 50 napos mozgóátlag jelenthet még támaszt. Felfele a 180 dollár környéki szint és a mindenkori csúcs jelenthet ellenállást.
Az elemzői célárak 176 dollár környékén találhatók, amelyet már megközelített az árfolyam, de a mostani csökkenéssel valamivel a célárak alá kerülhet ismét a részvény. Amennyiben a részvény értékeltségét nézzük, az előretekintő P/E ráták alapján jelenleg 43-as szinten forog a részvény. Ugyan ez magas értékeltségnek számít, de 2021-ben is ezeken a szinteken volt az értékeltség.
Az AMD napi grafikonja (2024. január 31. nyitás előtt)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.