Ahogyan az internet világa egyre népesebb, úgy a befektetésekkel kapcsolatban egyre több blog, tartalom, videó, podcast, valamint más szakmai anyag jelenik meg. Ezzel persze nincsen semmi baj, a 21. században az online világ adta lehetőségek rendkívül költséghatékonyan hozták el széles rétegek számára a befektetések világát, a megismerés élvezetét, és persze annak eredményeit is. Mi a KBC Equitas elemző csapataként hiszünk abban, hogy a szakmaiság és a fogyaszthatóság kéz a kézben járnak, ezért is készítettük el 10 részes videósorozatunkat a befektetések témájában, Pár perc befektetés címen. A mostani írásunkban a nyolcadik részt mutatnánk be néhány percben.

Mindig kell egy terv

Először triviálisnak tűnhet, hogy egy tervvel kell készülnünk, mielőtt befektetésekbe kezdenénk, de sokaknál mégis elmarad ez a lépés. Első lépésként ajánlatos az alábbi alapkérdésekre tudnunk a választ:

  • Mi a célunk?
  • Mennyit akarunk befektetni?
  • Mennyire van szükségünk a pénzre?
  • Mekkora kockázatot tudunk válalni?
  • Mi a befektetői stílusunk?

Addig, amíg ezekre a kérdésekre nem tudunk válaszolni, sok értelme nincs még befektetésekkel foglalkoznunk, ugyanis a sikeres befektetésekhez először önvizsgálatra van szükségünk, és csak azután érdemes egy konkrét tervet összeraknunk, hogy ezt megtettük.

Melyik játékot akarjuk játszani?

A befektetők kétféle játékot játszhatnak, az egyik a hosszú távú játék, a másik a rövid távú játék. Mindkettő időtávon lehetünk sikeresek befektetéseinkben, de érdemes külön-külön is lefektetni a hosszú és rövid távú játékra vonatkozó szabályokat. Hosszú távon több éves, akár több évtizedes befektetésekről beszélhetünk, így sokszor ülhetünk egy mínuszos pozícióban huzamosabb ideig, de a hosszú távból kifolyólag a nyereség is sokszorosa lehet a kezdeti befektetésünknek. Ezzel szemben az elmozdulások mérsékeltebbek, de az árfolyammozgások volatilisebbek lehetnek rövid távon. Látszik tehát, hogy érdemes már előre lefektetni, rövid vagy hosszú távra szándékozunk befektetni, hiszen eltérő hozamokkal és kockázatokkal szembesülhetünk.

Hozam, kockázat, pozícióméret

Attól függően, hogy rövid vagy hosszú távra játszunk, más hozamkockázati szabályok, illetve más pozícióméretezési szabályok érvényesek. Ha valaki hosszú távban gondolkozik, egy pozíció akár sokszorosára is nőhet, de ettől függetlenül is elvárható az, hogy a hozam kockázati aránya a kettes szintet érje el, azaz a várható hozam legalább kétszerese legyen a kockázati szintnek. Ugyanez a szabály rövid távon még szigorúbb, de pozícióméretre vonatkozó szabályok is fontosabbak ez esetben.

Aranyszabályként el lehet mondani, hogy az ideális pozícióméret 0,5-1, maximum 2 százaléka az egész befektetési tőkének. Ez a szabály talán idejét múltnak tűnhet, de azt látni kell, hogy nem minden esetben garantál pozitív hozamokat a hosszú távon való tartás, előfordulhatnak negatívabb időszakok, és ilyenkor fontos az, hogy ne veszítsük el a kereskedési és befektetési tőkénket.

A rövid távú befektetés terve

Egy korábbi részben már volt arról szó, hogy rövid távon sokszor a technikai elemzés eszköztára segíthet a befektetési döntéseinkben. Az árfolyamot vizsgálva meg tudunk határozni ellenállási és támaszszinteket, amelyeknél nagy eséllyel megakadhat a részvény mozgása. Ezeket felhasználhatjuk a kettes szabály érvényesítésére is, például, ha a jelenlegi árfolyamunk 100 dollár, és azonosítottunk egy támaszt 90 dollárnál, valamint egy ellenállást 120 dollárnál, akkor ebben a szituációban 20 dolláros hozammal számolhatunk 10 dolláros leértékelődés mellett, megvalósítva a 2/1 hozam-kockázat arányt.

A hosszú távú befektetés terve

Talán nem annyira egyszerű egy számszerűsített stratégiát alkalmazni hosszú távra, mint rövid távra, de közel sem lehetetlen. Ha valaki hosszú távra tervez, nem arról van szó, hogy egy 10-15 százalékos hozamot akar elcsípni egy-két hónapos időtáv alatt, hanem adott egy részvény, amit nagyon olcsónak gondol a befektető például relatív elemzés alapján, vagy valamilyen hír alapján, így azt feltételezheti, sikersztori lehet a cégből. Értelemszerűen hosszú távon nagyobb hozamokat is láthatunk egyes pozícióiknál, de ugyanez igaz a másik irányba is, sokszor a több tíz százalékos mínuszokban való ülés sem ismeretlen helyzet ilyen hosszú időtávon, ilyenkor lesz nagyon fontos az, hogy türelmesek maradjunk.

Összegzésként tehát elmondható, hogy nem érdemes befektetésekbe kezdenünk mielőtt elvégeztünk volna magunkon egy önismereti tesztet, ami alapján össze tudjuk állítani a saját befektetési tervünket. A befektetési tervek két csoportját különböztetjük meg, a rövid távút, illetve a hosszú távút, előbbinél használhatjuk a technikai elemzés adta eszközöket, utóbbinál a relatív elemzés nyújthat útmutatást, de a pozícióméretezés és a kettes szabály mindkettő időtávon hasznunkra tud válni. A Pár perc befektetés videósorozatunk nyolcadik részében tehát ezeket a témákat jártuk körül.

Tartalom lezárása:2022.12.14 15:52
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?