Igen erős évet tudhat maga mögött a Ferrari részvénye, így most az lehet a kérdés befektetői körökben, hogy idén meg tudja-e közelíteni a tavalyi teljesítményét az autógyártó. Támogató, hogy a társaság fundamentumai meglehetősen erősek, a cég vezetője pedig többéves várólistáról beszélt, miközben a profitmarzsok is tovább javulhatnak a következő években. Az elmúlt hetekben egyébként gyengélkedett a részvény, így most izgalmas szintekre csökkent vissza az árfolyam, ami akár innen is folytathatná az emelkedő trendet.
A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.
Kifejezetten erős évet zárt a Ferrari részvénye 2023-ban, osztalékkal együtt 53,5 százalékos hozamot érhettek el az autógyártó részvényesei, ezzel bőven felülteljesítve a piaci átlagot. Az utóbbi hetekben viszont gyengébb időszakon ment keresztül a papír, így érdekes szintekre esett vissza az árfolyam. Most a 304 euró körüli szintekről próbálkozhatna az elindulással a Ferrari, a következő néhány napban tehát azt érdemes figyelni elsősorban, hogy ez a támaszszint tartani tudja-e magát. Lentebb még a 300 eurós szintben is bízhatna az árfolyam, a lélektani határ idén többször is ellenállásként szerepelt a napi grafikonon, így érdemes lehet figyelni, hogy vissza tudná-e ezt tesztelni az árfolyam. A fentebb említett szinteken túl még érdemes kiemelni a 200 napos mozgóátlagot is, ahonnan a korábbi évek során többször is mutatott be fordulatot az árfolyam. Elmondható tehát, hogy védelmi zónákat bőven tudunk azonosítani a grafikonon, erősítve a Ferrari technikai képét.
Ha meg tudna indulni a papír, először az 50 napos mozgóátlag jelenthetne akadályt, ennek leküzdése tudná tovább javítani a technikai képet. Ezen felül már a történelmi csúcs környéken húzható be a következő ellenállás, de ennek elérése előtt azért bőven lenne még tér az emelkedés folytatására. Az indikátorok alapján sem elképzelhetetlen, hogy folytassa az emelkedést hosszabb távon a Ferrari. Igaz, az RSI éppen nem keresztezte az általában túladottságot jelentő 30-as szintet, de igen közel került már ahhoz.
A Ferrari napi grafikonja - Milánó (2024. 01. 03. 14:15)
Heti bontásban látható csak igazán, milyen erős volt a Ferrari tőzsdei teljesítménye az utóbbi években. Tőzsdei bevezetése óta közel évi 30 százalékos hozamra volt képes a papír, így a tavalyi emelkedés még így is kiemelkedőnek számít. Az talán nem is várható el, hogy a 2023-as évet replikálja a papír, de hosszabb távon így is fényesek a kilátások. Az 50 hetes mozgóátlag többször is támaszként szolgált a korábbi években, míg a 200 hetes mozgóátlagát soha nem törte le az árfolyam. Az RSI is semleges szintekre tért vissza, de már nem lefelé trendel az indikátor, inkább oldalazó mozgást végez. Ami viszont rövid távon aggodalomra adhat okot, hogy az MACD immár eladást jelez a heti grafikon alatt.
A Ferrari heti grafikonja - Milánó (2024. 01. 03. 14:15)
Ilyen erős piaci teljesítmény nehezen elképzelhető erős fundamentumok nélkül, amire nem is lehet panasza a Ferrarinak. Az olasz autógyártó ugyanis igen magas marzsok mellett operál, míg 2022-ben 34,8 százalékos EBITDA marzsot értek el, ez idénre már 38,4 százalékra javulhat. De a következő évek még jobban alakulhatnak profitabilitás szempontjából, elsősorban az új Purosangue SUV várható eladásainak köszönhetően. Idén akár már 175 000 euróra emelkedhet a társaság autónként realizált EBITDA-ja, ez 7 százalékkal lenne magasabb a 2023-ban várt eredménynél. 2026-ra pedig akár 40 százalékos EBITDA marzs elérésére is képes lehet a Ferrari.
Keresleti oldalról sem mutatkoznak problémák, egészen 2026-ig nyúlik az előre eladott Ferrari modellek listája, bebiztosítva a következő éveket bevételi oldalról. A gyártó hosszú távú kilátásai viszont még nem teljesen tiszták, az elektromos átállást érzékelhetően próbálják minél inkább kitolni, még a hagyományos belsőségésű motorokra koncentrálva egyelőre. Az első teljesen elektromos Ferrari modell sem lett még bemutatva, erre majd 2025-ben kerülhet sor. Igaz, hibrid meghajtású autókat már régóta kínál az autógyártó, sőt, 2026-ra a bevételek 60 százalékát már hibrid vagy elektromos autók adhatják a cég tervei szerint.
Kérdéses, hogy a szabályozói oldal mennyire fogja szigorúan kezelni a 2035-ös teljes elektromos átállást az Európai Unióban, ebben az autógyártók véleménye is megoszlik egyelőre. Ez várhatóan az eladások csak kisebb hányadát érinthetik, amit könnyedén pótolhatna a Ferrari a jelenlegi keresletet látva. Az sem kizárható, hogy a Ferrari különleges bánásmódban részesül majd, mint ahogy azt már korábban is láthattuk például az emissziós szabályozások kapcsán. Középtávon mindenesetre kifejezetten erősek a kilátások, ami megalapozhatja a kimagasló tőzsdei teljesítményt a következő években is.
Kedvező még a befektetők szempontjából, hogy a társaság folyamatosan vásárolja vissza saját részvényeit. A 2026-ig kihirdetett, közel 2 milliárd eurós részvényvásárlási program keretében eddig 640 millió eurónyi részvény került vissza a Ferrarihoz, így a következő években is lehet számítani még további céges vásárlásokra, tovább növelve a részvényesi értéket.
A részvény árfolyama nagyobb emelkedésen ment keresztül előző év során, de ugyanez nem mondható el a papír értékeltségi szorzószámairól. Ugyan a 40 körüli 12 havi előretekintő P/E ráta meglehetősen magasnak számít a többi tőzsdén szereplő autógyártó számaival összehasonlítva, de a saját múltbeli szintekkel összevetve inkább tűnik átlagosnak, vagy az átlagnál kissé magasabb értéknek.
A Bloomberg adatbázisában elérhető Ferrari részvényére vonatkozó elemzői ajánlások leginkább vétel és tartás között oszlanak meg, míg eladást csak néhány elemző javasol. A célárak is inkább magasabbak már a piaci árfolyamnál, a konszenzus 332 eurós árat mutat, közel 9 százalékos felértékelődést implikálva.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.