IBM

Nem reagáltak pozitívan a részvényesek az IBM legutóbbi gyorsjelentésére, így az árfolyam nagyobb korrekciót mutatott be. Mostanra viszont mintha már megtalálta volna a lokális mélypontját az árfolyam, ami éppen a 200 napos mozgóátlagról mutatott be pozitív fordulatot, emellett az indikátorok is trendforduló jeleit mutatják. Az utóbbi napokban így újból emelkedést láthattunk az IBM grafikonján, így már a jelentés után keletkezett rés betöltésére is nagyobb esély mutatkozik. Az utóbbi egy évben egyébként az IBM jelentős javuláson esett keresztül, ami a profitszámok mellett már a piaci árfolyamon is tetten érhető.

A weboldalon megjelenő tartalmakra az alábbi módon is feliratkozhat a WebTraderen keresztül:
Fiókom->Szolgáltatások->E-mail feliratkozások
Bővebb információ ezen a linken keresztül érhető el.

Az IBM árfolyama még múlt hét csütörtökön tesztelte vissza a 200 napos mozgóátlagot, megerősítve a támaszzónát. A mozgóátlag egyébként tavaly július óta támogatja az árfolyam emelkedését, így akár a következő hetek során is fontos védelmi zónaként funkcionálhat. A mozgóátlagon felül érdemes még a 164 és 158 dolláros szinteket kiemelni, mint támasz.

A napi grafikon alatti indikátorok is inkább a technikai képet erősítik, az RSI például túladott szintekről indult meg felfelé, ezzel beadva a vételi jelzést. De az utóbbi napok árfolyammozgásának köszönhetően az MACD is közel áll a vételi jelzéshez, valamint igen alacsony szinteken jár már az indikátor. A technikai kép alapján tehát megérett a fordulatra az IBM árfolyama, így ha a fentebb kiemelt támaszok sértetlenül maradnak, az IBM akár folytathatná is az utóbbi napokban tapasztalt emelkedést.

A rövid távú cél a jelentés után keletkezett rés betöltése lehet, hiszen a 180 dolláros szintig markáns ellenállási szintet nem találunk. Ez az árszint korábban fontos támasz volt, így érdekes lehet figyelni, hogy képes-e ennek leküzdésére az IBM árfolyama. A hosszabb távú cél a 198-199 dolláros lokális csúcsok újbóli tesztelése lehetne, de ehhez minden bizonnyal még néhány meggyőzőbb negyedévre lenne szükség.

Az IBM napi grafikonja (2024. 05. 08. nyitás előtt)

Az IBM kapcsán kifejezetten érdekes még a heti grafikonon látható technikai kép, így erre is érdemes külön kitérni. Láthatóan a részvény éveken keresztül a 110 és 150 dolláros szintek között oldalazott, egyértelmű irány nem alakult ki az árfolyamban. Ebben változást a tavaly novemberi időszak hozott, amikor az árfolyam több évnyi próbálkozást követően tartósan át tudta vinni a 152 dolláros ellenállást. Csak ezt követően tudott nagyobb emelkedésbe kezdeni az árfolyam, amit az általános piaci optimizmus mellett a vártnál gyorsabb profitnövekedés is segített.

Az utóbbi években eszközölt átalakítások tehát meghozták a gyümölcsüket, ez pedig nemcsak a céges eredményekben, de a részvény teljesítményében is tükröződik. A heti grafikon alapján a 165 dollár körüli szintek nyújthatnak támaszt a következő hetekben, de lentebb az 50 hetes mozgóátlagot is érdemes kiemelni, mint fontos védelmi zóna. Ellenállást hosszabb távon pedig a napi grafikonon már kijelölt 199 dolláros szint állíthat.

Az IBM heti grafikonja (2024. 05. 08. nyitás előtt)

Még azután esett be a részvény árfolyama, hogy az IBM közzétette az első negyedéves gyorsjelentését. A technikai kép így igen érdekessé vált, míg a hosszú távú fundamentumok továbbra is inkább optimizmusra engednek következtetni. A cég első negyedéves teljesítménye inkább vegyesnek volt nevezhető, profit téren ugyan felülteljesítette a cég a várakozásokat, de nem tudott növekedést elérni minden szegmensben, így a bevételek is elmaradtak a várt szinttől. A tanácsadói üzletág bevétele például stagnált, mivel a bizonytalan gazdasági helyzet és a magas kamatlábak miatt a költekezéseiket megszorító vállalatok nyomásával volt kénytelen szembenézni.

Emellett az erősebb dollár sem segítette a cég teljesítményét, hiszen az IBM bevételeinek mintegy fele az EMEA és APAC régiókból folyik be, így a dollárban denominált bevételekre negatív hatással voltak a devizamozgások. A gyengébb bevételekre reagálva nagyobbat esett a részvény árfolyama, mostanra viszont mintha megtalálta volna már a lokális mélypontját az árfolyam, emellett a hosszú távú trendekben se kövekezett be számottevő romlás.

Az IBM sztorija egyébként sokáig nem mozgatta meg a befejtetők fantáziáját, ami érthető is, hiszen a bevételek stagnáltak, így a részvény árfolyama az elmúlt években meglehetősen stabil maradt, többnyire egy sávban oldalazva. A részvényesek így inkább a cég által fizetett osztalékokra tudtak támaszkodni, mintsem az árfolyamemelkedésen realizált hozamokra. Az elmúlt években viszont egy pozitív fordulat látható a céges számokban, így már nem lehet azt sem mondani, hogy az IBM kapcsán ne lenne növekedési történet. Ugyanis az elmúlt néhány évben a menedzsment fontos lépéseket tett a vállalat üzleti stratégiájának megváltoztatására, a magasabb profitabilitást ígérő szoftver, illetve tanácsadás szegmensek túlsúlyozására a bevételeken belül.

Az átállás eddig sikeresnek nevezhető, hiszen az IBM az elmúlt egy-két évben növelni tudta bevételeit, szemben a korábbi évek stagnálásával/csökkenésével. Ebben segített, hogy az utóbbi években jelentős növekedésen ment keresztül a felhőszolgáltatások iparága, és a korábban személyi számítógépeiről ismert IBM mára ezen a piacon is meghatározó szereplővé vált. A mesterséges intelligencia rohamos terjedésével pedig az IBM szolgáltatásaira is egyre nagyobb lehet a kereslet. A cég ambícióját mutatja az is, hogy még áprilisban egy 6,4 milliárd dolláros üzletet jelentettek be a HashiCorp felhőszoftver-fejlesztő vállalat felvásárlásáról, ily módon a lehető legtöbbet kihozva a felhőalapú adattárolás-kapacitás iránti növekvő keresletből, amit az AI fellendülése vezérel.

Ha a részvény értékeltségét vizsgáljuk, akkor is látható, hogy az utóbbi években megváltozott a befektetők hozzáállása az IBM részvényéhez. A növekedési kilátások javulása a várakozásokba is elkezdett beépülni, így a részvény egyre nagyobb előretekintő P/E mutatók mellett kezdett el kereskedni. Míg korábban jellemzően 8-10 körüli szorzószámokkal találkozhattunk az IBM kapcsán, addig mostanra már bőven 10, de 15 feletti szinteket is láthatunk. Jelenleg is 16-17 körüli P/E mellett kereskednek a részvénnyel, de az idei csúcsot már a 19-es szint jelentette. Az elemzői konszenzus jelenleg 177 dolláros célárat mutat, ami nem kifejezetten magas a piaci árfolyamhoz képest. Az viszont kedvező, hogy utóbbi hónapokban már több elemző javasol vételt a részvény kapcsán, így 9 vételi ajánlásra 8 tartási 5 eladási jut a Bloomberg adatbázisa alapján.

Tartalom lezárása:2024.05.08 14:52
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Elemzői kitettség:Az elemzés szerzője a fenti értékpapírból nem rendelkezik részvényekkel.
IBM: Új struktúra, jobb eredmények
Varga Dániel | 2022.01.25 13:56
Új lendületet kaphat a részvény
Továbbra is stabilitás látható az IBM-nél
Varga Dániel | 2022.10.20 14:43
Pozitívak a reakciók a jelentést követően
Tovább emelkedne az IBM
Mohácsi Mihály | 2023.05.24 14:15
Fontos ellenállásokat tört át az árfolyam
IBM: Vegyes eredményeket hozott a jelentés
Varga Dániel | 2023.04.20 13:10
Így is pluszban nyithat a részvény

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?