Az előző írásunkban megnéztük, hogy érdemes lehet valamekkora részt a megtakarításainkon belül kockázatos eszközben is tartani, és hogy miért is lehet értelme ennek. Mivel a téma azért elég komplex, ezért érdemes lehet átfutni ezt az anyagot, mivel most a második részben már a megfelelő kötvénysúly kiválasztásával fogunk foglalkozni.
A lényeg tehát, hogy szeretnénk kialakítani egy vegyes portfóliót, amelyben részvény és kötvény is van. Persze dönthetünk úgy is, hogy a pénzünk nagyobb részét részvényekben vagy nagyobb részét inkább kötvényekben tartjuk, ez súlyozási kérdés, erről lesz majd szó. Ennek megválasztása az egyéni kockázatvállalási hajlandóságtól is függ, de egy kockázatkerülő befektetőnek is érdemes lehet fontolóra venni, hogy pénzének egy kisebb részével egy minimális kockázatot vállaljon (lásd fentebb).
Az ok viszonylag egyszerű, azzal, hogy nem vállalunk kockázatot a várható hozamunkat is minimalizáljuk, pedig kisebb részvénysúllyal egyébként csak a „biztos” hozamunk egy részét kockáztatnánk.
A megfelelő súlyozású portfólió kialakítása azonban nagymértékben függ, hogy milyen eszközöket választunk bele. Amennyiben például forintban szeretnénk tartani a megtakarításainkat, akkor a BUX indexet érdemes alapul venni.
Példánkban most így a BUX index és a MÁP Plusz szerepel. Míg a MÁP Plusz hozamát tudjuk előre, addig a BUX index pontos hozamát nem fogjuk tudni, csupán a múltbeli adatok alapján következtethetünk bizonyos valószínűséggel. A BUX elmúlt évekbeli teljesítménye alapján átlagosan évente 8-9 százalékos hozamra számíthatunk, ám ehhez tartozik annyi kockázat, hogy ez a hozam akár 20 százalék feletti is lehet, de mínusz 10 százalékos is. Az elmúlt 10 évben az index legnagyobb visszaesése 41 százalékos volt (2008-as válság)*.
Viszonylag egyszerű belátni, hogy ha ezzel a visszaeséssel is számolunk, kisebb részvénysúly mellett a teljes tőkére vetített veszteség alacsonyabb lenne. Például, ha egy 10 millió forintos portfóliónak 10 százalékát tesszük részvényindexbe, és 90 százalékát kötvénybe akkor, ha a teljes 1 millió forintot elveszítenénk, 5 év múlva a MÁP Plusz hozama még ezt a veszteséget is kompenzálná. Azonban ha 5 éves átlagban akár 6-7 százalékos hozamot érünk el, akkor további 300 ezer forintot hozzá tudunk tenni a kockázatmentes hozamunkhoz a 9 millió forintnyi kötvényen.
A különböző szcenáriók felvázolása tehát segíthet az optimális súly eldöntésében, azonban más módszert is választhatunk annak meghatározására, hogy egy adott eszköz mekkora kockázattal rendelkezik. Ehhez a szórást** hívhatjuk segítségül, és a heti hozamok alapján nem csak átlagos hozamot, de ezeknek a változékonyságát is meghatározhatjuk. Bonyolult számításokba viszont aligha kell kezdenünk, egyrészt Excel függvények használatával kiszámolhatóak ezek az értékek, de például az egyes alapkezelők, például az indexkövető alapoknál közzéteszik bizonyos időszakokra az alap szórását.
Számításunkban 3 index és az arany hozamait hasonlítottuk össze. Fontos megemlíteni, hogy különböző időtávon más-más eredmények jöhetnek ki, de egy közelítő képet kaphatunk az eszközök kockázatosságáról.
Részvényindexek és az arany 3 éves szórása és hozama:
BUX | S&P 500 | DAX | Arany | |
szórás (3 év) | 13,2% | 13,0% | 14,4% | 10,9% |
hozam (3 év) | 11,8% | 11,5% | 5,0% | 5,3% |
- Habár a BUX rendelkezik a legnagyobb hozammal, szórása alapján a második legnagyobb, így például egy S&P 500, vagy aranyhoz mérten enyhén magasabb kockázatú eszköz.
- A DAX indexnek az elmúlt években alacsony volt a hozama, miközben azért részvényindexhez mérten is magas volt a szórása.
Fontos megjegyezni, hogy ezek múltbeli adatok, tehát a jövőbeli mozgásokra nem jelentenek semmiféle előrejelzést, de támpontként azért használhatók. Természetesen a különböző
Nyilván a megfelelő súlyozás befektetői kockázatvállalás kérdése is, azonban ilyen módon a portfóliónkban a részvénysúly 20-25 százalékra való növelésével az állampapír még mindig ellensúlyozni tud egy nagyobb veszteséget, amellett, hogy nagyobb valószínűség mellett érhetünk el magasabb hozamot. Azonban, ahogy előző számításunkban is láthattunk nemcsak a BUX indexet választhatjuk kockázatos eszköznek, hanem más indexet vagy esetleg aranyat.
Amennyiben kívánatos súlynak egy kötvény és egy részvényindexet tartalmazó portfólióban azt tekintjük, ahol várhatóan nem fogunk bukni, akkor 20-25 százalék körül van az a szint, ahol egy gyengébb részvénypiaci teljesítménnyel sem kell nagyon aggódnunk a pénzünk miatt.
Egy adott részvényindex kiválasztása helyett viszont gondolkozhatunk többféle eszközben is még jobban elosztva a kockázatot. Miután pedig egy alacsony kockázatú portfóliót hoztunk létre példánkban a 50-50 vagy 75-25 kötvény-részvény arányú megosztással, érdemes azzal foglalkozni, hogy a kockázatos részét a portfóliónknak hogyan szeretnénk összeállítani. Mivel a lehetőségünk megvan többféle eszköz kiválasztására, a következő lépés a pénzünk többféle eszköz közötti szétosztása, azaz a diverzifikáció.
Blogsorozatunk következő részében már a különböző kockázatos eszközökből képzett portfóliók hozamát és kockázatát fogjuk összehasonlítani, bemutatva azt, hogyan tudnak a viszonylag egyszerűbb matematikai modellek sokat segíteni, ha nagyon szofisztikáltak akarunk lenni, és kockázatos eszközök között szeretnénk megosztani a pénzünket.
*A várható veszteség meghatározására is többféle módszer létezik, viszont ezek bonyolultabb számításokat igényelnek, amelyet majd a következő bogbejegyzésben fogunk részletezni
**Szórás: az adatsorban az egyes elemek átlagtól való eltérését vesszük, majd ezeknek a négyzetének az átlagát, így megállapíthatjuk, hogy az adatok átlagosan mennyire térnek el egymástól.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.