A Morgan Stanley erős második negyedéves eredményeket tett közzé, felülmúlva a bevételi várakozásokat a vegyes piaci környezet ellenére. A bank a legtöbb szegmensben növekedést mutatott, elsősorban a vagyonkezelési és kereskedési tevékenységek hajtották a teljesítményt, miközben megőrizte nyereségességét és a részvényesi juttatásain is tudott javítani. A piacnyitást követően kisebb mínuszban nyitott a bankpapír.
A gyorsjelentések sorát a nagybankok közül a Morgan Stanley folytatta, a Goldman Sachs és a Bank of America társaságában. A két befektetési banki óriás és a kereskedelmi bank jelentése vegyes, de összességében inkább pozitív eredményeket hozott. A tegnapi kereskedés során a legtöbb nagybank részvénye gyengébben teljesített a tőzsdéken, egyedül a Citi tudott kiemelkedni. A szektor összességében kisebb mínuszban zárt az elsődleges piaci reakciókat követően, így a befektetők figyelme az újabb gyorsjelentések felé fordult.
Felülmúlta a várakozásokat a Morgan Stanley
A nagybank nettó összbevétele 16,8 milliárd dollár lett a második negyedévben, amely 12 százalékos javulást jelent a tavalyi 15 milliárd dollárhoz képest, és a 16 milliárdos várakozást is sikeresen felülmúlta. A Morgan Stanley vezérigazgatója kiemelte, hogy a vegyes piaci környezet ellenére sikerült az erős bevételnövekedés, amelyhez szinte az összes szegmens hozzájárult.
A bank összbevételének legnagyobb részét továbbra is a vagyonkezelési üzletág adja, majd ezt követi a kereskedési szegmens. A két domináns szegmens hatását vizsgálva látható, hogy a teljes bevétel több mint 81 százalékát ők adják. A kezelt vagyon összege (AUM) sikeresen meghaladta az 1,7 billió dollárt, ami pozitívumnak számít a gyengébb első negyedéves AUM-hez képest, és éves alapon ez 13 százalékos pluszt jelent. Ez is hozzájárulhatott a vagyonkezelési szegmens erős teljesítményéhez, ami így 7,8 milliárd dolláros bevételt ért el.
A negyedév során tapasztalt volatilitás segítette a kereskedési szegmens erős teljesítményét, amely így 5,9 milliárdos bevételt termelt a második negyedévben, éves szinten 18 százalékot erősödve. Az üzletágon belül továbbra is a részvénykereskedés dominál, amely a második legerősebb negyedévét zárva 3,7 milliárd dollárt tett ki, így látható a turbulens részvénypiacok hatása. A kötvénykereskedés is stabil, 9 százalékos éves emelkedést tudhat maga mögött.
A befektetési banki szegmens eredményes negyedévet zárt, bár éves alapon kisebb csökkenést mutatva 1,54 milliárd lett a szegmens bevétele, még ennek ellenére is sikerült felülmúlni a pesszimistább várakozásokat. A tranzakciók ugyanis fellendültek a negyedév végén, mivel a bank ügyfelei közül néhány vállalat túllépett a vámokkal és a bizonytalan környezettel kapcsolatos aggodalmakon, és belevágott a tőzsdei bevezetések (IPO-k), fúziók vagy felvásárlások végrehajtásába. A gazdasági szereplők megnövekedett bizalmáról számolt be a Morgan Stanley CFO-ja is a friss jelentést követő konferenciahívásban.
A bank profitabilitására nem lehet panasz, az EPS 2,13 dollárt tett ki, ami az egy évvel ezelőtti EPS-t 17 százalékkal haladta meg. A bankok nyereségességének egyik fontos mérőszáma tőkearányos hozam (ROTCE), ami a Morgan Stanley második negyedévben 18,2 százalékot tett ki, 2025 első félévében pedig 20,6 százalékosra sikeredett. Nettó profitsoron ez 3,5 milliárdos nettó eredményhez vezetett, éves szinten 13 százalékos bővülést mutatva.
A Morgan Stanley kamatjellegű bevételei 2,3 milliárd dollárt tettek ki, ezen a területen is sikerült kétszámjegyű, 14 százalékos éves növekedést elérnie a banknak. A költségek oldalán továbbra is magasak a nem kamatjellegű ráfordítások, mivel a tavasszal végrehajtott jelentősebb leépítési hullám magasabb kompenzációs és végkielégítési költségekkel járt, így ezek összege elérte a 11,9 milliárd dollárt.
Ami meglepte az elemzőket, az a nem teljesítő hitelekre képzett céltartalék jelentős megemelése volt: a bank 190 millió dollárnyi céltartalékot képzett, szemben a korábban becsült 130 millió dollárral. A Morgan Stanley ezt a megnövekedett makrogazdasági kockázatokkal indokolta, óvatosabb kilátásokat megfogalmazva.
Június végén a Morgan Stanley a többi versenytársával együtt sikerrel teljesítette a Fed stressztesztjét, így lehetősége nyílt a részvényesi javadalmazás bővítésére. Egyrészt megemelte negyedéves osztalékát 0,925 dollárról 1 dollárra, másrészt egy 20 milliárd dollár értékű részvény-visszavásárlási programot is bejelentett.
Árfolyamcsúcs közelében
A Morgan Stanley árfolyamképe erősen korrelál a többi versenytárséval, az első pár gyengébben sikerült hónap után 95 dolláros szintről pattant vissza a részvény. Az áprilisi mélypontot követő javuló hangulatban szárnyra kaptak a banki részvények, így a Morgan Stanley árfolyama is könnyen áttörte mozgóátlagait. Az aranykereszt is megjelent az árfolyamképén, ami láthatóan további lendületet adott a részvénynek az emelkedő trendjében, új árfolyamcsúcsot is beállítva július elején.
Jelenleg az emelkedő trendjét letörni látszik az árfolyam a piacnyitást követően, elsődleges ellenállásként a karnyújtásnyira lévő 145 dolláros csúcs, míg támaszként a mozgóátlagok szintje szolgálhat 132, majd 125 dollárnál. Az indikátorok közül az RSI túlvett szintekre került, a napi MACD nem mutat egyértelmű jelzést.
A Morgan Stanley napi grafikonja (2025. 07. 16. 15:35)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.