Az amerikai autógyártó árfolyama izgalmas szinteken mozog, mind napi, mind heti lebontásban is a mozgóátlagok adhatnak további irányt. A General Motors továbbra is erős szereplőnek számít az amerikai piacon, egyelőre a belföldi keresletre és a járműértékesítésekre sem lehet panasz. Hosszú távon azonban a fennmaradó vámok megnehezíthetik a tervezést, sok múlik azon, hogy tud a vállalat reagálni az új kihívásokra. A GM alulértékeltsége továbbra is kiemelendő, ami vonzóvá teheti a többi autógyártóval szemben.
A General Motors (GM) az áprilisi jelentésében 44 milliárd dolláros bevételről számolt be, ami 2,3 százalékos növekedést jelent éves alapon. Ennek ellenére a következő negyedévre 5 százalékos éves csökkenést várnak az elemzők a bizonytalan környezetre és a fennmaradó vámokra hivatkozva.
Profitabilitás terén az utóbbi negyedév jól sikerült a General Motorsnál, azonban a 2025-ös évre vonatkozó EPS kilátások kissé veszélybe kerültek a vámok miatt, valószínűsíthető, hogy a profitnövekedés lassulása következik be. A szektorban növekvő el nem adott autókészletek és a gyengülő kereslet növelheti az árversenyt, ami az elemzők szerint rövid távon könnyen a nyereségesség csökkenéséhez vezethet.
A General Motorsnál a jármű értékesítési volumen alakulására azonban nem lehet panasz, az utóbbi negyedévben 1,45 millió jármű volt az értékesített volumen, ami éves szinten több mint 8 százalékos növekedést jelent. A következő negyedévben enyhe visszaesésre, majd az év második felében már újbóli növekedésre számítanak volumenben az elemzők.
A fennmaradó vámok továbbra is árnyalják a szektor kilátásait. Bár a legutóbbi vámegyezmény kisebb megnyugvást hozott, a vámok egy részét meghagyták, ami a külföldi alkatrészgyártás mellett az autóexportot is érinti, így az amerikai autógyártók továbbra sincsenek könnyű helyzetben. Az utóbbi időben a folyamatosan változó bejelentések és szabályozások káoszt okoztak, jelentősen megnehezítve a hosszú távú tervezést és a pénzügyi hatások kiértékelését az autógyártóknál.
A GM vezetősége kiemelte, hogy továbbra is elkötelezettek kínai tevékenységük folytatására, ugyanakkor jelentősen megváltozott a gazdasági környezet. A legutóbbi negyedévben a General Motors járműértékesítéseinek több mint 30 százaléka Kínából származott.
A General Motors jövője egyrészt attól függ, hogy az autók, mint nem létszükségletű cikkek értékesítése mennyire esik vissza a jelenlegi recesszió közeli környezetben. Egyelőre nem mutatkoznak nagy problémák az amerikai lakossági fogyasztásban, de a jelenlegi magasabb hozamkörnyezetben akár vissza is eshet a drágább autók iránti kereslet, hiszen a hitelköltségek is megemelkedtek.
A másik kulcsfontosságú kérdés az elemzők szerint, hogy milyen gyorsan képes a General Motors áthelyezni gyártóegységeit Mexikóból és Kanadából az USA-ba, elkerülve ezzel a lépéssel egy esetleges 4-5 milliárd dolláros csökkenést a vállalat éves igazított EBIT-jében, ami a profitabilitásban is megmutatkozhat.
Értékeltségét tekintve nem tekinthető túlárazottnak a részvény, a versenytársaihoz képest inkább kisebb diszkontot mutat mind előretekintő P/E, mint EV/EBITDA alapján. A General Motors jelenlegi 5,4-es P/E rátája is alacsonyabb szinten van az elmúlt 5 év átlagához képest, idén áprilistól kezdve több éves mélypontról jött vissza.
Fontos szinteken ingadozik az árfolyam
A General Motors árfolyama decemberben új lokális csúcsot döntött, majd azt követően egy csökkenő trendbe fordult át. Kisebb megszakításokkal folytatta a gyengülést egészen a 41,5 dolláros szintekig. Látható az árfolyamképen, hogy a márciusi autóipart érintő vámok érzékenyebben érintették az árfolyamot, mint a „Liberation day” napi vámbejelentések. A csökkenő trendben többször is tesztelte az 50 napos mozgóátlagát, amely felett hosszabb ideig egyszer sem tudott maradni. A nagy turbulenciában letörte a 200 napos mozgóátlagát is, amiről augusztusban még sikeresen vissza tudott pattanni korábban.
Az utóbbi hetek javulása során az árfolyam második próbálkozásra áttörte az 50 napos mozgóátlagát, majd a 200 naposat is; jelenleg ezen a vízválasztó szinten ingadozik. Erősebb támaszként a 41,5 dolláros szint azonosítható, míg távoli ellenállásként a korábbi árfolyamcsúcs. Látható, hogy ha sikerül elrugaszkodnia az árfolyamnak felfelé, azzal nagyobb mozgástér nyílhat előtte. A napi indikátorok nem tartózkodnak extrém szinteken, az MACD helyesen jelzett vételt a trendfordulót követően.
A General Motors napi grafikonja (2025. 05. 22. 16:15)
Heti lebontásban is látható a lokális árfolyamcsúcs elérését követő trendfordulat, a csökkenésben az 50 hetes mozgóátlag sem tudott megálljt parancsolni az árfolyamnak, amelyet több mint egy év után tört le újra. Az áprilisi mélypontkor leszúrt az árfolyam a 200 hetes mozgóátlaga alá, majd könnyedén visszajött az 50 hetes mozgóátlaga szintjére. Jelenleg innen rugaszkodna el a részvény, a következő hetek kulcsfontosságúak lehetnek. Mindenesetre az árfolyam előtt itt is lenne mozgástér a napi grafikonhoz hasonlóan.
A General Motors heti grafikonja (2025. 05. 22. 16:20)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.