Tegnap esti gyorsjelentésében sikeresen teljesítette a várakozásokat az AMD, ugyanakkor a chipgyártót érzékenyen érinthetik a Kínával kapcsolatos szankciók, amelyek várhatóan csökkenteni fogják a cég nyereségességét. A cég bevételeit továbbra is az adatközpontból származó bevételek hajtják. A jelentés közzétételét követően az AMD részvénye a tegnapi zárószintekre esett vissza.
Az AMD befektetői már régóta várnak a kedvező fordulatra, amit az AI-bevételeket is generáló adatközpontokhoz szánt MI300 GPU chipcsaládjának kellett volna meghoznia. Azonban ez nem volt elég az AI-chipek piacán, amelyben az éllovas Nvidia diktálja a tempót, emiatt a vállalat vezetősége visszavonta a korábbi várakozásait, és idén inkább nem adott külön előrejelzést a GPU kártyákra vonatkozóan. Ettől eltekintve azonban a CPU processzorok kulcsfontosságú területe kezd magához térni, ahol az AMD körülbelül egy évtizede tartó sikerszériája továbbra is folytatódik, jelentősen csökkentve az egykor egyeduralkodó Intel piaci részesedését. Azonban még egy sikeres 2025 első negyedév után sem egyértelműek az AMD jövőbeli kilátásai, mivel az idei kilátásokat ezúttal a Kínával kapcsolatos szankciók és vámok nehezítik.
Továbbra is az adatközpontok generálják a legnagyobb bevételt
Folytatta az egy éve tartó dinamikus bevétel növekedését az AMD, amely az előző év azonos időszakához képest 36 százalékos növekedést könyvelhetett el, elérve a 7,4 milliárd dollárt 2025 első negyedévében. A bevételnek közel fele az adatközpontok szegmensből származott (éves alapon 57 százalékot emelkedett 3,7 milliárd dollárra), azonban a szegmensen belül sajnos nincs részletes lebontás a CPU-kra és GPU-kra vonatkozóan.
A PC szegmens (ide tartoznak a hagyományos PC CPU processzorok, mint például a legújabb Zen 5 Ryzen, ami javította a termékösszetételt) várakozáson felül teljesített, felzárkózva a tavalyi visszaesésből, ami többek között egy nem túl magas összehasonlítási alapot biztosított. A kliens szegmens az előző év azonos időszakához képest 68 százalékos bevételnövekedést produkált, 2,3 milliárd dollárt elérve.
A Gaming üzletág (ebbe tartoznak a játékkonzolokban is fellelhető videókártyák) már gyengébben teljesített éves alapon, ugyanis a játék szegmens továbbra is küzd a ciklus nehézségeivel, különösen a jelenlegi kifutó generációs játékkonzolok esetében. A szegmens bevétele 647 millió dollár lett, ami 30 százalékos csökkenést jelent éves alapon.
A Embedded szegmens (amely a beágyazott rendszereket is tartalmazza) nem szerepelt kiemelkedően, mindössze 3 százalékos éves bevételcsökkenést ért el, 823 millió dollárral. Mindazonáltal pozitívnak tekinhető az AMD 2025 első negyedéves teljesítménye az adatközpontok és a kliens szegmenseknek köszönhetően, amelyek a teljes bevétel domináns részét adják.
Sajnálatos módon a Kínával kapcsolatos kereskedelmi feszültségek már most éreztetik hatásukat az AMD 2025 második negyedévére és az egész évre vonatkozó előrejelzéseiben. Emiatt az AMD körülbelül 1,5 milliárd dollár bevételtől eshet el, főként az MI308 chip értékesítésének kiesése miatt. Az adatközpontok üzletága 700 millió dolláros veszteséget szenvedhet el az aktuális negyedévben, amelyet követően az üzletág bevétele negyedévről negyedévre csökkeni fog. Ráadásul az új szankciók az AMD nyereségességet is befolyásolni fogják, mivel 800 millió dollár értékű készletet kell újraértékelni. Így a nem GAAP szerinti bruttó marzs a 2025 első negyedévi 54 százalékról a második negyedévre 43 százalékra eshet vissza a szankciók hatására. Mindent összevetve, az AMD 7,1-7,7 milliárd dollár közötti bevételre számít a következő negyedévben (nagyjából az első negyedév szintjén maradva).
Fordulat mutatkozhat a grafikon képén
Az AMD részvénye jelentős árfolyamesésen van túl, ezt jelzi a több mint fél éve tartó csökkenő trendcsatorna, amibe került a részvény. Az októberi csalódást keltő jelentését követően letörte a 200 napos mozgóátlagát, ami távoli ellenállás lehet az árfolyam számára 130 dollár környékén. A nagy csökkenésben sokáig az 50 napos mozgóátlaga alatt mozgott, amit egyszer tesztelt is március végén. A napokban sikeresen áttörte az 50 napos mozgót, amennyiben sikerül a tartós elmozdulás, az egy trendfordulót jelezhet az árfolyam irányát illetően. Védelemként a 77,4 dolláros szint szolgálhat, ahova a vámbejelentéseket követően esett a részvény. Technikai indikátorok körüli az RSI az április turbulenciában túladottságot mutatott, az MACD pedig vételi jelzést adott az utóbbi hetek javulását megerősítve.
Az AMD napi grafikonja (2025. 05. 07. 16:30)
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.