Gyenge évet zárt a magyar tőzsde is, a blue chipek közül egyedül a Mol tudott pluszban zárni, míg a Telekom, illetve az OTP rég nem látott esést szenvedett el. Az idei évet sem kezdte túl meggyőzően a magyar index, így a fontosabb részvények sem tudnak erőt mutatni egyelőre.

OTP

Ugyan az év végéhez közeledve erőt tudott mutatni a magyar nagybank, de így is közel 40 százalékos mínuszt hozott össze az év eleji szintekhez képest. A piaci környezet romlása, a gazdasági visszaesés, illetve a kivetett különadók sem jöttek túl jól az OTP számára. Egyelőre ezt az évet is gyengén kezdte a részvény, így technikailag is fontos szintekre esett vissza az árfolyam. Jelenleg az 50 napos mozgóátlagtól próbálhatna meg fordulni, és újból emelkedésnek indulni a papír. Ellenállást a 11 ezer forintos szintek képezhetnek, míg feljebb a 13 ezer forintos szinteket érdemes figyelni.

Ha a 9700-10000 forintos szinteket letörné a részvény, az igencsak negatív hír lenne a befektetők számára, hiszen ez a zóna fontos támaszt képezhetne a jövőben is. Emellett a 200 napos mozgóátlagot is érdemes figyelni, valamint lejjebb még a 9000 forintos tartományokat. Az indikátorok egyelőre semleges zónákban mozognak, így akadályt nem képeznének az árfolyam előtt.

Az OTP napi grafikonja (2023. 01. 02. 10:30)

Mol

Felülteljesítő tudott maradni tavaly a magyar piacon a Mol, ezzel 3 százalék feletti árfolyamemelkedést ért el, de emellett jelentősebb mértékű osztalék kifizetésére is sor került. Tavaly igencsak magas volatilitás jellemezte a részvény mozgását, hiszen az orosz-ukrán háború nagy bizonytalanságot hozott az olajpiacokon is, és ezzel együtt a Mol esetében is. Jelenleg továbbra is az olcsóbb orosz olaj áll a Mol rendelkezésére, emellett decemberben az üzemanyagárstopot is eltörölte a kormány, amely szintén pozitív az olajvállalat számára. Ugyan ezzel együtt a különadók mértékét is megemelte a kormány, de várhatóan így is rekord eredményekkel zárhatta a tavalyi évet a Mol.

Az év utolsó heteiben inkább oldalazás volt jellemző a részvényre, emellett ma sem tud egyelőre nagy elmozdulást produkálni a papír. Egyértelmű irányt egyelőre nem jelölt ki a részvény, felfelé a 2700 forint körüli szint képezhet akadályt, valamint a mozgóátlagokon való átjutás is fontos feladat lehet. Feljebb még a 2800 forintos, illetve a 3000 forintos szintek jelenthetnek ellenállást.

Az indikátorok is oldalazó mozgást végeznek, emellett semleges tartományokban helyezkednek el, így ez egyelőre nem nyújt nagy segítséget a befektetők számára. Támaszt a 2500, valamint a 2360 forintos szinteken találhatunk. Az elemzők továbbra is inkább optimisták a részvény kapcsán, hiszen vételi, illetve tartási ajánlásokat fogalmaztak meg az elmúlt időben, így a konszenzusos célár jelenleg 3357 forint, amely jelentősen magasabb a jelenlegi árfolyamnál.

A Mol napi grafikonja (2023. 01. 02. 10:30)

Richter

Elromlott a befektetői hangulat a Richter Gedeon részvénye körül, mivel a kormány új a gyógyszergyártókat érintő különadót jelentett be a még december 23-án. Az új adó közel 28 milliárd forintra rúghat ki a cég saját közleménye szerint a 2022-es évre vonatkozóan, ez egy évre számolva 150-160 forint körüli EPS csökkenéssel járhat. A különadó hírére be is esett a részvény árfolyama, egészen 8300 forint környékéig, ami a decemberben kijelölt csúcshoz képest egy közel 9 százalékos visszaesést jelent.

A pesszimista hangulat az idei évre is átgyűröződött, így ma már 8100 forintos szintet is megközelítette az árfolyam. További lecsorgás esetén még 7950, illetve 7700 forint környékén találhat menedékre a részvény. Az indikátorokban is éreztette hatását az esés, így az RSI közelebb került a túladottságot jelző 30-as szinthez, de az MACD egyelőre eladást indikál.

Egyébként relatíve jól teljesített a magyar gyógyszergyártó részvénye 2022-ben, a gyenge forint kedvező a cégnek, mivel bevételeinek többsége az exporteladásokból származik. Emellett az is látható, hogy az egészségügyi szektor szereplői rendre felülteljesítették a piaci átlagot, jobban tartják magukat a defenzívebb papírok.

A Richter Gedeon napi grafikonja (2023. 01. 02. 11:00)

Magyar Telekom

Ugyan beerősödött a Magyar Telekom részvénye év végére, de 2022-t összeségében így is közel 18 százalékos mínuszban zárta a magyar papír. Különösen a májusi és júniusi hónapok alatt szerepelt gyengén a Telekom, majd új mélypontot érintett az árfolyam október közepén a 280 forintos szinten. Innen tudott fordulni a papír és egy közel 20 százalékos ralival zárta az évet. Sok elemző áremeléseket vár a cégtől 2023-ra, mivel a telekommunikációs szektorban egyelőre elmaradtak a szolgáltatások drágulása, de az inflációs környezetben ezen cégek is magasabb költségekkel működtek.

Új ellenállási szintbe ütközött a telekommunikációs cég részvénye 352 forintnál, innen láthattunk egy kisebb lecsorgást a két ünnep között, így visszagyengült az árfolyam a 200 napos mozgóátlag alá. A mai nyitással viszont újból az átlag feletti szinteken kereskednek a cég részvényeivel, megerősítve ezzel a részvény technikai képét. A következő napokban tehát érdemes lehet figyelni a mozgóátlag szintjét, hogy támaszként tud-e funkcionálni, valamint a 352 forintos ellenállási szintet képes lesz-e áttörni az árfolyam. A korábban kijelölt támaszszintek továbbra is tartják magukat, így 335, illetve a 324 forintos szintek a jövőben is megakaszthatják az árfolyam esését.

A momentum indikátorok alapján nehéz dolgunk van következtetéseket levonni, mivel az MACD többször is jelzést váltott az utóbbi hetekben. Az RSI meglehetősen magas szinteken tartózkodik, de azt már novemberben láthattuk, hogy a magasabb értékek ellenére tudott tovább emelkedni a Telekom részvénye. Összeségében tehát nem igazán erősítik a részvény technikai képét az indikátorok, de azt sem lehet kijelenteni, hogy akadályt képeznének a növekedés előtt.

A Magyar Telekom napi grafikonja (2023. 01. 02. 11:00)

Opus

Nem 2022 volt az Opus éve, az orosz-ukrán konfliktus kitörése különösen rosszul hatott a magyar holding árfolyamára. Év végére már a 120 forintos szintek alatt kereskedtek a holding részvényével, ezzel közel felezett az árfolyam év elejéhez képest, és ugyan láthattunk egy kitörést november elején, nem bizonyult tartósnak a növekedés. Nem tudta az 50 napos mozgóátlagot áttörni az árfolyam az ünnepek előtt, így az továbbra is ellenállásként funkcionálhat. Támaszra a 115-116 forint körüli szinteken találhat az árfolyam, ezek letörésével tovább romlana a részvény technikai képe.

Többször is jelzést váltott az MACD az utóbbi napokban, az RSI is egy inkább semlegesnek mondható 45 körüli értéket vett fel. Azt látni kell, hogy a részvény egy csökkenő trendben mozgott leginkább az idei évben, így nehéz lehet optimistának maradni a 2023-es évre.

Az Opus napi grafikonja (2023. 01. 02. 11:00)

 

Tartalom lezárása:2023.01.02 11:44
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Vegyes képet mutat a hazai piac
KBC Equitas | 2022.12.19 12:15
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Nincs nagy mozgás itthon
KBC Equitas | 2022.11.28 11:52
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Mérsékelt elmozdulások látszódnak
KBC Equitas | 2022.11.21 11:24
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
9 fontos hír ma reggel
KBC Equitas | 2022.11.22 08:49
Magyar gazdaság, Kína, olaj, Mol
Magyar blue chipek: Lefordult a hazai piac
KBC Equitas | 2022.12.05 11:59
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Nem mutat erőt a magyar piac
KBC Equitas | 2022.12.12 11:01
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?

Marathon Oil: Fordulhat az olajárral együtt?

Grébel Szabolcs | 2024.05.16 13:25
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg