Folytatódhat a bevételnövekedés a Telekomnál, emellett a márciustól bevezetésre kerülő inflációs díjkorrekció nagyobb löketet is adhat hosszabb távon a növekedési ütemnek. Ugyan eredmények tekintetében nem várható óriási eredmény, hiszen a különadók elszámolása, valamint a költségek növekedése rombolják a cég profittermelő képességét, habár hatalmas problémák nem mutatkoznak így sem. A részvény jó teljesítményt mutat idén eddig, így ezen az úton folytatná menetelését, a lokális csúcsoktól sem jár messze az árfolyam.

A tavalyi eredményekhez képest jelentősebb visszaesés várható, de e mögött a tavaly bevezetett különadók helyzete állhat, hiszen 2022 első negyedévében még nem történt meg az ezzel kapcsolatos elszámolás. Szezonálisan is gyengébb időszaknak számít az első negyedév a Telekomnál, habár a márciustól aktívvá vált inflációs díjkorrekció pozitív hozadékkel rendelkezik, emellett a 10 milliárd forint feletti nettó eredmény elérése is reális maradhat.

Tovább emelkednek a bevételek

A bevételek tekintetében talán a legfontosabb hatást az idéntől életbe lépő inflációs kaluzula adhatja, hiszen ennek kapcsán a különböző díjcsomagok terén a tavalyi átlagos fogyasztói árindexnek (14,5 százalék) megfelelő mértékű áremelést hajtott végre. Ugyan ennek bevezetése csak márciustól növeli a bevételek mértékét, így ebben a negyedévben még mérsékelt hatást válthat ki a díjkorrekció.

Összességében az organikus növekedés véleményünk szerint fennmaradhatott ebben az időszakban is, amelyhez az áremelések hatása extra bevételek eléréséhez segítette a vállalatot. Éves szinten így 10 százalékos növekedést, közel 192 milliárd forintos árbevételt várunk.

  • Kezdve az összbevétel több mint felét adó mobil divízióval, itt is 10 százalék körüli bővülést prognosztizálunk, hiszen a mobilinternet iránti kereslet továbbra is erős lehet, emellett a készülékértékesítés terén sem számítunk érdemi gyengülésre, így jelentős javulást várunk ebben a szegmensben. A hang alapú bevételek kapcsán is megfordulhat a csökkenő trend, habár ez leginkább az áremelések végrehajtásának köszönhető.
  • A vezetékes láb némileg lassabb növekedést mutathat, bár így is 56 milliárd forint feletti bevétellel járulhat hozzá a csoport eredményeihez. A TV, valamint a nagy sávszélességű, gyors internet iránti kereslet is stabil maradhatott ebben az időszakban is, ezzel is támogatva a vállalat növekedését.
  • Az SI/IT bevételek terén a tavalyi periódusban jelentős visszaesés mutatkozott, ebben közrejátszhatott a közszférában tapasztalt kiadások visszafogása, így a jelenlegi periódusban valamelyest javulhattak az ebből származó bevételei a cégnek. Így 2 milliárd forintos növekedés várunk ebben az üzletágban, ami érdemi javulást jelentene éves szinten.
  • A macedón leányvállalat közzétette a héten a negyedéves bevételszámait, így 3,7 százalékos növekedést ért el macedón dénárban nézve, amely a devizahatásoknak köszönhetően forintban számítva robusztusabb bővülést jelenthetett a Telekom számára.

A bevételek terén tehát nem látható nagy probléma, az organikus bevételnövekedés továbbra sem sérülhetett, amelyet az áremelések okozta pozitív hatások egészíthetnek ki. Ez a következő negyedévekben már markánsabb növekedést hozhat az árbevétel tekintetében, így erős időszak előtt állhat még a társaság.

A költségek is megemelkedhettek

A bevételi számok mellett az eredmények alakulására figyelnek elsősorban a befektetők, mivel az erős eredmények növekvő osztalékkifizetést eredményezhetnek a részvényesek számára a következő években is. Látni kell, hogy a költségek is emelkedő tendenciát mutatnak a Telekom esetében is, így a közvetlen költségek is nőhettek tavalyhoz képest, egyrészt az SI/IT bevételekhez kapcsolódó költségek, valamint az egyéb közvetlen költségek tekintetében várható érdemi növekedés.

Emellett az ágazati különadók helyzetét is érdemes megvizsgálni, hiszen a tervek szerint az idei évben maradhat fenn már csak a tavaly bevezetett extraprofitadó, amely jelentősen rontja a cég eredménytermelését. A tavalyi első negyedévben még nem került elszámolásra ez a fajta különadó, így itt növekedés mutatkozik, amely az eredmények alakulásán is számottevő hatást hozhat. Emellett a közműadó is ebben az időszakban kerül elszámolásra.

Januárban béremeléseket hajtott végre a cégcsoport, emellett érdemi létszámcsökkenés sem várható, így 20 milliárd forint körüli személyi jellegű ráfordításra van kilátás. Emellett az egyéb működési költségek is tovább emelkedhettek a magas inflációs környezet, a forintgyengülés, vagy a magasabb energiaköltségek hatására.

Az eredmények visszaestek

Az időszak során 56 milliárd körüli EBITDA-t érhetett el a társaság, ehhez 10,5 milliárd forintos nettó eredmény párosulhat, amely nagyjából a 2022-es második negyedéves eredménynek felel meg. A bázisidőszaki adózási tételek torzítást hoznak az összehasonlítás tekintetében, így éves alapon mind a marzsok, mind az eredmények jelentősen visszaszorulhatnak.

A következő hónapok kilátásait tekintve optimisták maradhatunk, hiszen a növekvő bevételek akár könnyedén kompenzálhatják a költségek növekedésének ütemét, ezzel tovább javítva a cég eredményeit. Így erős időszak előtt állhat a Telekom, a különadók jövője továbbra is képlékeny még, jelen állás szerint a következő évben kivezetésre kerül a 2022-ben bevezetett extraprofitadó, de egyelőre kérdéses lehet ennek a sorsa.

A magyar piac sztárja a Telekom

Erős emelkedő tendencia mutatkozik a Magyar Telekom árfolyamgrafikonján, hiszen az októberi mélypont óta éles fordulat rajzolódott ki, amelynek során a 420 forint feletti szintekig kapaszkodott vissza a papír. Az elmúlt időben a modellünket is frissítettük, ahol jeleztük, hogy jelentős felértékelődési potenciál mutatkozik, hiszen a stabil bevételnövekedés hosszabb távon is támogatást nyújthat a részvény számára.

A 440 forintos szint képezhet erősebb ellenállási szintet, míg védelmet tekintve a mozgóátlagokra, esetleg a 380-400 forintos szintekre érdemes figyelni. Az osztalékszelvény jövő kedden esik le, így ezt megelőzően lehet még kereskedni a 2022-es osztalékot is tartalmazó részvénnyel. A 30 forintos részvényenkénti osztalék leesése azért a technikai képen is jól látható változásokat eredményezhet, de emellett a jelentésekben elhangzottakra figyelhetnek majd még a befektetők.

A Magyar Telekom heti grafikonja (2023. 05. 05. 11:15)

Tartalom lezárása:2023.05.05 12:13
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Nem találja az erőt a magyar piac
KBC Equitas | 2023.04.24 11:37
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Új erőre kapott a magyar tőzsde
KBC Equitas | 2023.05.02 11:39
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Emelkedéssel próbálkozik a hazai piac
KBC Equitas | 2023.04.17 11:04
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Még nem ébredt fel a hazai piac
KBC Equitas | 2023.04.11 11:18
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Javuló teljesítményt mutat a Mol
KBC Equitas | 2023.04.03 11:44
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?