MOL

Péntek hajnalban teszi közzé a Mol az első negyedéves gyorsjelentését, amelyben kisebb mértékben visszaeső CCS-EBITDA szintre számítunk, de ezzel együtt viszonylag erős maradhatott a teljesítmény a vállalatnál. Adózási hatások miatt is leginkább profitsoron látható nagyobb csökkenés, míg az egyes szegmenseket nézve például a fogyasztói szolgáltatásokban éves alapon még növekedhetett is az EBITDA, bár a kiskereskedelmi forgalomban visszaesés látható. Az alacsonyabb nyersanyagárak hatásai persze látszódhatnak az eredményen, de ebből a szempontból a tavalyi év egy nagyon magas bázisnak fog számítani, miközben historikusan még mindig viszonylag magas profitot szállíthat a Mol.

Várhatóan alacsonyabb eredményekre készülhetünk a Molnál a korábbi időszakokhoz képest, persze ez az energiaárak alakulásának függvényében kevésbé lehet meglepő. Leginkább az upstream üzletágnál várható csökkenés, miközben a finomítói marzsok relatív stabilak maradtak. A különadó változások szintén jelentősen befolyásolják az eredményt, a mostani időszakok kapcsán pedig érdemes szem előtt tartani, hogy a tavalyi év nagyon magas bázist fog jelenteni.

Amennyiben a nyersanyagárak alakulását nézzük, az olajárakban tovább csökkenhetett az átlagár az előző negyedévhez képest, a tavaly márciusi csúcsokhoz képest pedig még látványosabb a különbség. A gázárak pedig szintén visszazuhantak a 2021-es szintekre.

Így az upstream eredmény is várhatóan visszaesést fog mutatni, az előző negyedévhez képest is. A forint erősödése a dollárral szemben pedig szintén nem segített. Az olajárak csökkenése mellett sokkal látványosabb a gázárakban bekövetkezett csökkenés. Emiatt visszaesést lehet várni az upstream szegmensben, az eredmény pedig a 2021-es szintekhez lehet hasonló. Az olajárakban tavaly pedig nem az első negyedévben láthattuk a csúcsot, tehát majd összehasonlítás szempontjából a második negyedévben lehet még nagyobb csökkenés, amennyiben a jelenlegi szinteken marad az olajár.

A downstream eredménynél a finomítói marzsok esetében a Brent-Ural spreadben nagyobb változás nem történt az elmúlt időszakban. A tavalyi első negyedévhez képest azonban növekedhet az eredmény, mivel a tavalyi év elején még nem volt éles elválás az olajfajták között. A downstream eredménye szintén a 2021-es szintekre eshet vissza, amely historikusan azért még mindig nem jelent alacsony szintet. A finomítói marzsok a tavalyi év második felében ugrottak meg jelentősen, emiatt a tavalyi első negyedévhez képest még növekedés is látható az EBITDA eredményben. A downstream szegmensben is igaz, hogy a látványosabb csökkenés majd a második negyedév során jöhet.

A kiskereskedelemben azonban nagyobb visszaesés látható az első negyedévben, ez már a frissen közzétett kiskereskedelmi statisztikákból is látható. Összességében a kiskereskedelem volumene 9,5 százalékkal csökkent, ezen belül az üzemanyag 19,1 százalékkal csökkent, ha a teljes negyedévet hasonlítjuk össze a tavalyi év hasonló időszakával. A többi szegmensben pedig 8 százalék körüli volt a visszaesés. Éves alapon ugyan nőhetett az EBITDA (amelyben az üzemanyagár-sapka kivezetése is szerepet játszik), a csökkenés inkább negyedéves alapon lehet látványosabb, mivel a korábbi 50 milliárdos szintről 35 közelébe süllyedhetett az EBITDA a fogyasztói szolgáltatások szegmensben a becsléseink alapján. Összességében a jövőre nézve a kiskereskedelmi forgalom visszaesése nem pozitív.

Összegezve a szegmenseket a csoportközi átadások hatásával együtt 285,8 milliárd forintos CCS-EBITDA szintet várunk a Molnál az első negyedévben. Éves alapon ez több mint 7 százalékos visszaesést jelent, tekintve, hogy a külső környezet már kevésbé kedvező, ez még mindig egy erős negyedévnek számíthat a vállalatnál.

A CCS-EBITDA szintet nézve tehát nem számítunk gyenge eredményre, viszont a nettó eredmény soron már nagyobb csökkenés várható. Ebben az adózási hatásoknak is jelentősebb szerepe van, amelynek következtében a becsléseink alapján több mint 50 százalékos lehet a visszaesés a tavalyi első negyedévhez képest. Ebben a közel 50 milliárd forintos nyereségadó is szerepet játszik. Ezzel együtt azért 90 milliárd forint feletti adózott eredményre számítunk. A tavalyi negyedik negyedévben negatív volt az adózott eredmény, erről a szintről nézve ez mindenképpen javulást jelent. Historikus összehasonlításban azonban ez a profitszint még mindig nem nevezhető alacsonynak, 2021 második felében láthattunk hasonló profitszámokat.

Technikai kép

A 2400-as szint körül támaszt tudott találni a Mol árfolyama, onnan pedig egy rövidtávú emelkedő trend következett. Az árfolyam a 2800-as szintet nem tudta áttörni, de egyelőre a rövidtávú emelkedő trend nem tört meg. Lejjebb a mozgóátlagok jelenthetnek támaszt az árfolyamnak, illetve az emelkedő trendvonal.  A pénteki gyorsjelentésig elképzelhető egy kivárás a részvénynél. A tavalyi év után jelentős 350 forintos részvényenkénti osztalékot fizet majd a Mol, amely a későbbiekben jelentősen befolyásolhatja a technikai képet. Hosszabb távon nézve inkább oldalazás látható a részvényárfolyamban, leginkább most a 2400 és 2800 forint közötti sávban mozgott a papír.

Az elemzői célárak átlaga a Molra vonatkozóan 3190 forint környékén mozog, amely a mostani árfolyamhoz képest 15 százalékkal magasabb. A fundamentumok alapján tehát lehetne tér az emelkedésre, a jelenlegi profitszintek mellett a részvény értékeltsége sem magas, nyilvánvalóan egy pozitív gyorsjelentés szükséges lenne a további emelkedés folytatódásához.

A Mol napi grafikonja (2023. 05. 09. 15:30)

 

 

Tartalom lezárása:2023.05.09 16:12
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Új erőre kapott a magyar tőzsde
KBC Equitas | 2023.05.02 11:39
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Nem találja az erőt a magyar piac
KBC Equitas | 2023.04.24 11:37
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Emelkedéssel próbálkozik a hazai piac
KBC Equitas | 2023.04.17 11:04
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Még nem ébredt fel a hazai piac
KBC Equitas | 2023.04.11 11:18
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Javuló teljesítményt mutat a Mol
KBC Equitas | 2023.04.03 11:44
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Az amerikai választásra figyel a világ

Varga Dániel | 2024.09.19 13:59
Mi lesz a piaci volatilitással?

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.09.19 08:36
Fed, forint, amerikai gazdaság, kötvényhozamok

JP Morgan: Kitarthat az emelkedő trend?

Mohácsi Mihály | 2024.09.18 15:46
Fontos szintek közeléből fordult az árfolyam