A múlt csütörtökre kirobbanó orosz-ukrán háború a budapesti tőzsdén is nagy sokkot okozott. Csütörtökön még drasztikus zuhanás, majd pénteken jelentős felpattanás volt tapasztalható, ma pedig újra mínuszban van a BUX index. A nagyobb érintettség miatt az OTP-nél volt a leglátványos a piaci reakció, de a Magyar Telekom kivételével az összes nagyobb részvény leértékelődött a múlt héten. A konfliktus következtében a forint is a mélypontot teszteli az euróval szemben, és a háborús bizonytalanság miatt továbbra is nagy lehet a volatilitás a piacokon.

OTP

A hétfő reggelre ismért nagyobb eséssel nyitottak az európai bankok. A szektor alindexe, a Stoxx 600 indexen belül, 5,7 százalékkal esett vissza a mai napon eddig, ezen belül legjobban az orosz és ukrán érdekeltségekkel rendelkező bankok, mint például a Raiffeisen, de az OTP is eséssel kezdte a napot.

Az ukrajnai események és a bejelentett szankció egyáltalán nem egy pozitív fordulatot jelentenek, amelyet talán pénteken már elkezdhetett árazni a piac. Ráadásul egy lehetséges bankcsőd a szektorban (Sberbank) szintén a negatív hatással lehet a hangulatra, még ha a teljes pénzügyi rendszer szempontjából nem is jelent veszélyt.

Az OTP oroszországi és ukrajnai kitettségéről bővebben a korábbi elemzésünkben is írtunk. A csoporton belül viszonylag alacsony az aránya az eszközöknek, viszont ettől még negatív hatást jelent. Az OTP korábbi közleménye alapján viszont csoportszinten kezelhetők a kockázatok, és még a legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása esetén sem kerülne veszélybe a bank tőkemegfelelése. Nyilvánvalóan a befektetői hangulat meglehetősen pesszimista az orosz és ukrán kitettséggel rendelkező vállalatok részvényeinél, emiatt az OTP árfolyamában is ez tükröződik, esetlegesen a valós fundamentális hatáson túl is.  Utóbbit viszont szintén nehéz megbecsülni a háború kimenetelének bizonytalansága miatt. Az esetleges további, bankrendszert érintő szankciók kockázata a jelenlegi környezetben szintén fennáll, amelyre érdemes figyelni nemcsak az OTP, hanem az európai bankszektor kapcsán is.

A pénteki emelkedés után így újra közel a csütörtöki szintekre esett vissza az árfolyam. A 2021-eleji csúcs jelenthet fontosabb szintet, azonban a közel naponta változó piaci hangulat jelentősebb 5-10 százalék körüli mozgásokat hozhat mindkét irányba. Ekkora volatilitás mellett pedig a technikai szintek is kisebb jelentőséggel bírhatnak. Támaszként a 12000 és 12500 közötti zóna segítheti az árfolyamot, felfele pedig a 15500-as szint lehet az ellenállás, viszont a piaci hangulattól függően, és a magas volatilitás miatt ezek a szintek könnyen, akár egyik napról a másikra is elérhetők.

Az OTP napi grafikonja (2022. 02. 28. 10:00)

Mol

Nagyot zuhant a múlt héten a Mol is, habár a 6 százalékos csökkenés még így is felülteljesítő volt a BUX indexhez képest. Ahogy múlt csütörtöki elemzésünkben is írtuk, a hazai olajcégnek a gyengülő forint, valamint az olajárak emelkedése a kitermelési üzletágban jelentős eredményjavulást hozhat, de a rövid távú piaci negatívumok így is felülmúlják a pozitívumokat. A kitermelési szegmensben társult vállalkozáson keresztül napi 4 ezer hordó szénhidrogén-kitermelés Oroszországból származik. Ez a teljes csoportszintű kitermelés közel 4 százalékát jelenti. A Molnak kőolajkitermelésen kívül is vannak oroszországi projektjei, mint például a tatárföldi bitumenüzem is.

A downstream szegmens is jelentősen érintett lehet, a Mol ugyanis a finomítóiban jórészt Ural típusú olajat használ fel orosz importból. Pénteki kommentek szerint egyébként az olajellátás folyamatos volt orosz irányból. Negatív forgatókönyv esetén viszont alternatív források után kellene nézni, például az Adria irányából, viszont ez a költségeket is megnövelheti. Hatással van a konfliktus a gáz (midstream) szegmensre is. Az Oroszországból érkező gázszállítás rosszabb esetben elakadhat, és ez jelentősen csökkentené az üzletág eredményét, az emelkedő gázárak pedig egyébként is csökkentik a keresletet. A némi orosz kitettség és a földrajzi közelség, illetve az általános gyenge magyar piaci hangulat miatt a Mol alulteljesítette az európai energiaszektort a múlt héten.

A múlt héten egyébként több céláremelés is érkezett a részvényre. A HSBC 3500 forintról 3600-ra emelte a becslését, az ajánlásuk pedig továbbra is vételi. A Wood elemzője pedig jócskán optimistább lett, 2224 forintról 3123 forintra emelte a célárát, és tartásról vételire változtatta az ajánlását. A célárak átlaga 3296 forintra emelkedett, és már közel 36 százalékos felértékelődési potenciál látható ez alapján. A céláremelések a viszonylag erős negyedik negyedéves gyorsjelentésnek is köszönhetőek lehetnek.

A Mol árfolyama múlt csütörtökön a 2300 forintos támaszt is megérintette, onnan azonban felpattanás indult. Pozitív az is, hogy sikerült a 2350 forintos szint fölé is visszakerülni. Így az RSI indikátor is kimozdult a túladott zónából, amely kedvező jel.

Ma reggel még mínuszban nyitott az árfolyam, azonban később javult a hangulat, és az árfolyam már a 200 napos mozgóátlagot közelíti. Áttörés esetén a 2540 forintos ellenállás lehetne a következő cél, utána pedig akár az 50 napos mozgóátlag, vagy hosszabb távon a 2800 forintos szint is elérhető lehetne.

A Mol napi grafikonja (2022.02.28. 10:00)

Richter

Kiszámíthatatlan a rubel árfolyama, ez pedig bizonytalanságot jelent, derült ki a Richter mai sajtótájékoztatóján. A cég az erős negyedéves jelentés után azt is kiemelte, hogy az elmúlt években a bevételeken belül arány jelentősen csökkent az orosz-ukrán kitettségnél, a cég így erősebb lábakon áll, mint a korábbi orosz válságok során.

A cég kiemelte, hogy akár a tavalyi bevételi szintet is hozhatja idén a cég, de ha romlik az orosz piacon az értékesítés, akkor a FÁK-régió gyengébb szereplése lefelé húzhatja a céges bevételi számokat is, miközben az üzemi eredmény jó eséllyel elmaradhat a rendkívül erős 2021-es évtől, ennél konkrétabb előrejelzésről viszont nem volt most szó. A Portfolio.hu ugyanakkor azt is kiemelte a sajtótájékoztató kapcsán, hogy a gyógyszerforgalom mindig a kiemelt kategóriában szerepelt, de ezek a részletszabályok most vannak kialakulóban, a következő hetekben alakulnak ki. A cég kiemelte azt is, hogy a devizaárfolyamok bár kockázatot jelentenek a cég a nyitott devizapozíciók felét mind dollárban, mind rubelben lefedezték az év végén.

A Richter árfolyama jelenleg 7000 forint alatt jár, ugyanakkor ma is jelentős a volatilitás, így a helyzet nap végére még változhat. Technikailag fontos szinteknél jár a papír, és a rövid távon jelentős bizonytalanságon túlmenően hosszú távra nézve továbbra is igen alacsony szintekre süllyedt vissza a papír árfolyama. Az orosz-ukrán konfliktus miatti hírek így igen fontosak lehetnek, ugyanakkor a sajtótájékoztató alapján 2022-ben is erős maradhat a cég teljesítménye, ráadásul a menedzsment februárban sok esetben konzervatívabb megközelítésekkel él, amit a mostani helyzet is maximálisan indokolhat. A Richterről a ma reggelre érkező gyorsjelentés kapcsán már bővebben is írtunk.

A Richter heti grafikonja (2022.02.28. 10:00)

 

Magyar Telekom

Felülteljesítő a magyar piacon a Magyar Telekom, jól látható, hogy az orosz-ukrán konfliktus továbbra sem jelent közvetlen hatást a Magyar Telekom számára, így a múlt heti esés is inkább a kedvezőtlen piaci hangulatnak tudható be. Egyelőre a technikai képe sem romlott el a részvénynek, a múlt heti erős jelentés is sokat lendíthetett a teljesítményen ebben a turbulens piaci környezetben is. 

A két mozgóátlag, az 50 hetes, illetve a 200 hetes is támaszt nyújthat a bajban az árfolyam részére. Ez alatt a 400 forintos szint már többször is megállította az árfolyam esését, míg távolabb a 387 forintos szint jelenthet menedéket. Felfelé a 430 forintos, illetve a 438 forintos szintek jelenthetnek akadályt, míg a 455 forintos szintet utoljára két éve tudta megérinteni az árfolyam. Az indikátorok egyelőre semleges tartományokban mozognak. A Bloomberg adatai alapján az elemzők továbbra is bizakodók a Magyar Telekom kapcsán, így a konszenzus 505 forintos célárat tűzött ki.

A Magyar Telekom heti grafikonja (2022. 02. 28. 9:30)

Opus

Visszaeséssel nyitott az Opus árfolyama is, az eddig is inkább csökkenő trendben mozgó árfolyama a piaci hangulat további negatív hatást gyakorolt. Az árfolyam közel került a 2020-as mélyponthoz is, igazán erősebb támaszt a 150-es szint jelenthetne, míg egy fordulathoz a 200-as árfolyamszint fölé kellene emelkednie a részvénynek. A nagyobb volatilitás most az Opus részvényét is érinti, azonban egyelőre az látszik, hogy a 150 és 200 forint közötti sávban maradhat az árfolyam.

Az Opus heti grafikonja (2022. 02. 28.  10:30)

Tartalom lezárása:2022.02.28 11:14
Időtartam:N/A
Bivalyerős jelentés a Richtertől
Cinkotai Norbert | 2022.02.28 07:09
A kockázatok viszont továbbra is jelentősek.
Nagyon erősen zárhatta 2021-et a Mol
Nagy-György János | 2022.02.16 12:43
Jó jelentést várunk pénteken
Magyar blue chipek: Éles fordulat a piaci hangulatban
KBC Equitas | 2022.02.21 11:38
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
A Telekom osztaléka lesz fókuszban
Cinkotai Norbert | 2022.02.22 16:20
Holnap jönnek a fontos számok
Felülmúlta az éves céljait a Mol
Nagy-György János | 2022.02.18 08:02
Jók lettek a negyedéves számok

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?