Kellemetlen meglepetéseket hozott a Pfizer negyedéves jelentése, ugyan a tavalyi évi számokkal méltán büszkélkedhet a társaság, de az előrejelzések kapcsán nem tudott örömet okozni a befektetőinek a cég. A koronavírus terjedése is lecsengést mutat, így az ehhez kapcsolódó gyógyszerkészítmények értékesítése is visszaeshet a következő időben. A piac sem reagált pozitívan a hírekre, így 3 százalék körüli mínuszban nyithat ma a részvény.
A Pfizer kapcsán még november közepén jeleztük, hogy technikailag érdekes szintekre került az árfolyam, majd egy nagyobb emelkedést követően egy hónnappal később már a túlvettség jelei mutatkoztak, így ezt követően le is fordult a papír. A Pfizernek az erejét az elmúlt két évben egyértelműen a koronavírus elleni készítmények adták, így gyors és nagy ütemű növekedés játszódott le a gyógyszeripari cégnél. Az utóbbi időben azonban lassul a koronavírusos fertőzések, illetve halálesetek számának növekedési üteme, mostanra a sokáig szigorú politikát folytató Kína is a lazítás pártján áll már.
Érdemes megjegyezni, hogy a cég termékportfóliója igencsak széleskörű, emellett több újfajta gyógyszerkészítmény is jóváhagyásra vár, így látható, hogy a koronavíruson túl is van élet a Pfizer számára. A negyedéves eredmények sem sikerültek rosszul összességében, így a várakozásokat hozni tudta a cég, azonban a 2023-as évre vonatkozó előrejelzése nem lett túl erős. A tavalyi év utolsó három hónapjában 2 százalékos éves bevételnövekedést, illetve 45 százalékos profitnövekedést tudott felmutatni a társaság, ezzel 1,14 dolláros EPS-t realizáltak.
Erős évet zárt a Pfizer
Negyedéves alapon szép növekedés látható, illetve a harmadik negyedévet követően sikerült ismét éves szinten is bővülést elérni bevételek tekintetében. Ahogy várható volt, rekordévet zárt a Pfizer, a vezetőség optimista, hogy idén is sikerülhet szép eredményeket elérni, rövid távon is nagy szerep hárulhat az új fejlesztésekre, termékekre.
A szegmenseket tekintve némi átalakítást hajtott végre még az előző negyedév során a cég, így a bevételek legnagyobb hányadát az alapellátásba tartozó termékek adják. Ide sorolhatjuk többek között a koronavírus elleni készítményeket és a klinikai gyógyszereket is. A speciális kezelések sorát bővítik a különböző fertőző, ritka betegségekhez, illetve az immunológiához kapcsolódó gyógyszerek. Míg az onkológiai szegmens nem változott a korábbi összetételhez képest.
A koronavírus megjelenésének egyik nyertese a Pfizer volt, hiszen a vírus elleni vakcinájának, illetve a szájon át bevehető tablettájának köszönhetően nagymértékű bevételnövekedést tudott elérni a cég. Az idei évben már nagyobb visszaesés várható a készítmények értékesítése kapcsán, hiszen a cég 13,5 milliárd dolláros árbevételt vár a vakcinák eladásából, illetve 8 milliárdot a Paxlovid értékesítéséből, míg tavaly összesen 56 milliárd dollárnál is többet keresett ezekkel a termékekkel a társaság.
A költségek növekedése a vállalat eredményeit is érzékenyen érintik, azonban hatalmas problémákról még mindig nem beszélhetünk, hiszen az operatív marzs is 28 százalék körül jár, de a nettó profitmarzs is 20 százalék felett tartotta magát. Továbbra is erős cashflow termelés jellemzi a vállalatot, így a közeljövőben is nagy energiákat fektethet a fejlesztésekbe, a potenciális felvásárlásokba.
Merre tovább?
Ahogy korábban már említettük, az idei évi várakozások jócskán alulmúlják az elemzői konszenzus által kitűzött eredményeket, habár igencsak konzervatívnak számíthat a vezetőség prognózisa. A covid-19 termékek nélkül 7-9 százalékos bevételnövekedést vár a menedzsment, emellett egyre nagyobb hangsúlyt fektethet más termékeire a Pfizer, így például az RSV vírus elleni készítmény is megkaphatja akár már idén a zöld jelzést. Összbevétel kapcsán 67-71 milliárd dolláros eredményt vár idénre a vállalat, amely önmagában elég erős lenne, de látható, hogy a tavalyi évi 100 milliárdos árbevételt nehéz lenne megismételni.
A profitsoron még nagyobb visszaesésre van kilátás, a társaság 3,25-3,45 dollár közötti EPS-sel kalkulál a 2023-as üzleti évre vonatkozóan, míg tavaly 6,5 dollár feletti eredményt ért el. A konszenzus 4,31 dolláros részvényenkénti nyereséggel számolt, így számottevő a különbség a két előrejelzés között.
Tovább csökkenhet az árfolyam
A Pfizernél többször is kialakult a múltban egy-egy konszolidációs szakasz, amely során inkább oldalazás jellemezte az árfolyamot. Tavaly sem tudott erőt mutatni a részvény, így kisebb-nagyobb kilengésekkel ugyan, de inkább oldalazó mozgást végzett a papír. Ennek köszönhetően többször is gyors emelkedést tudott végezni a Pfizer, jelenleg is igencsak alacsony szinteken tartózkodnak az indikátorok, de a jelentést követően folytatódhat a gyenge teljesítmény, hiszen a nyitást megelőzően mínuszban áll az árfolyam.
Erős támaszról azért nem beszélhetünk a 43,5 dolláros szint kapcsán, emellett ma a 43 dolláros szintek alatt indíthatja a kereskedést a részvény. Lejjebb még a 41-41,5 dolláros tartomány képezhet menedéket. Ellenállást a december közepén elért 54-55 dolláros zóna jelenthet, azonban ehhez jelentős mértékű javulásra lenne még szükség. Értékeltséget tekintve a 10-es előretekintő P/E ráta továbbra sem mondható túl nagynak, azonban érdemes megemlíteni, hogy az utóbbi időben azért érkeztek visszavágások az EPS-előrejelzések kapcsán is, valamint a cég által közölt előrejelzés alapján is magasabb P/E érték lehet reális.
A Pfizer napi grafikonja (2023. 01. 31. nyitás előtt)
A Pfizer esetében nem egy növekedési cégről beszélhetünk, hiszen a nagy múlttal rendelkező vállalatnál a fókusz a stabil eredménytermelésen lehet, emellett a koronavírus elleni vakcináknak és gyógyszereknek köszönhetően jelentős mértékű készpénz áll rendelkezésére. Így akvizíciók, fejlesztések által tovább bővülhet a jövőben is a társaság portfóliója, a jelenlegi 3,6 százalék feletti évesített osztalékhozam sem tűnik rossznak. Tehát láthatóan a hosszú távú kilátások továbbra is erősek, hatalmas problémákról korántsem beszélhetünk, így érdemes a továbbiakban is követni az árfolyam alakulását.
jogi nyilatkozat
A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.
A Patria Finance, a.s.-szel való együttműködés keretében létrejött, több szerzőt feltüntető marketingközlemények esetében az eredeti, cseh nyelvű marketingközlemény szerzője a Patria Finance, a.s. megjelölt munkavállalója, a magyar nyelvű fordítást, illetve a lektorálást pedig a K&H Értékpapír munkavállalója végzi, így az érintett marketingközlemény tartalma lényegében megegyezik az eredeti cseh nyelvű marketingközleménnyel.
A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – befektetővédelmi kérdőív kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.
A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.
A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.
A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, a marketingközleményben nevesített pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.
A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.
Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.
A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok
A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.